İçeriğe atla

Zvonçari

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yıllık karnaval çanları yarışması
</img>
Rijeka Karnavalı'nda Zvončari
Ülke Hırvatistan
Referans 243
Bölge Avrupa ve Kuzey Amerika
Yazıt geçmişi
yazıt 2009 (4. oturum)

Zvončari ("bellmen"), Hırvatistan'ın Rijeka çevresindeki bölgede sürdürülen karakteristik bir halk geleneğidir. 2009 yılında UNESCO'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne dahil edilmiştir[1]

Gelenek, Slav pagan antik çağına kadar uzanıyor ve bu bölge için tipik olmaya devam ediyor. Zvončari'nin birincil görevi, kışın kötü ruhlarını korkutmak ve yeni bir bahar döngüsü başlatmaktır. Rijeka Karnavalı sırasında Zvončari, bölge genelinde köyden köye, aynı asırlık rotayı izleyerek ve olağanüstü miktarda gürültü çıkararak, kısmen yerel halkın yol boyunca sağladığı şarapla beslenir.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Maske

Standart Zvončar kostümü beyaz pantolon, çizgili gömlek ve koyun postu içerir. Ellerinde bir "balta" veya "bačuka" - stilize bir topuz ve bel çevresinde bir veya daha fazla büyük pirinç çan tutarlar. Kostüm köyden köye değişir; örneğin, Halubje ve Grobnik, Primorje-Gorski Kotar County [hr] Zvončari (Dondolaši) fantastik hayvan kafalarını temsil eden özel stilize maskeler takarken, Žejane'li Zvončari (Istro-Romenlerin yaşadığı) ve Brgud [hr] "çiçekli şapkalar" giyer. Yerel efsane, Osmanlı fethi sırasında işgalci Tatarları veya Türkleri korkutan Zvončari olduğunu idda ediyor ve çobanların başlarına maske taktığı ve kuşaklı zillerle düşmanı korkutan sağır edici bir ses çıkardığı da efsanede vurgulanıyor. O andan itibaren, bir topuz Zvončari'nin standart ekipmanının bir parçası oldu.[2]

Zvončari, uluslararası Rijeka Karnavalı'na düzenli olarak katılır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "UNESCO: Annual carnival bell ringers' pageant from the Kastav area". 23 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2023. 
  2. ^ "Ituren Carnival, ancient pagan festival – in pictures". The Guardian (İngilizce). 30 Ocak 2018. ISSN 0261-3077. 25 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2023.  Birden fazla yazar-name-list parameters kullanıldı (yardım); Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Intangible heritage of Croatia