Zorunlu oylama

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Zorunlu oylama, bazı ülkelerde uygun vatandaşların kayıt yaptırması ve seçimlerde oy kullanması şartıdır. Geçerli bir sebep olmaksızın bunu yapmayanlara genellikle cezai işlem uygulanmaktadır. Günümüzde, 10 Latin Amerika ülkesi de dahil olmak üzere 21 ülke, Aralık 2021 itibarıyla resmi olarak zorunlu oylamaya sahiptir ve bu ülkelerin bir kısmı bunu uygulamamaktadır.[1] Boş oylar kullanılabileceğinden ve sayılacağından, oy verilecek partiyi seçmek zorunlu değildir.

Teknik olarak, zorunlu oylama, vatandaşların yalnızca isimlerini seçmen kütüğünden çıkarmak için bir oy kullanma yerine gitmelerini gerektiren bir uygulamadır. Gizli oylama nedeniyle, insanlar oy kullansalar da kullanmasalar da oy kullanmaya zorlanabilir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The current listing appears to reflect the situation as of December 2021. The World Factbook - Field Listing: Suffrage 27 Ekim 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  2. ^ Gardasevic, Toplak (2022). "Chapter 4: Voting Rights and Limitations". Schultz, Toplak (Ed.). Routledge Handbook of Election Law. Routledge. ss. 32–45. ISBN 9781138393363. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]