Zorkun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Zorkun yaylası Osmaniye'de bulunan, Mersin'in Namrun Yaylası, Adana'nın Tekir Yaylası ile birlikte Çukurova'nın en eski üç yaylasından biri.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmaniye'nin güneydoğusunda olup toplam 26 km ve 2 şeritli 2008 yılında biten asfalt yolla ulaşılır. Yolun 12. km' sinde bulunan Ürün Yaylası'nın ulaşımı kolaydır. Sayfiye yeri olarak da kullanılan Olukbaşı Yaylası'ndan Osmaniye'yi seyretmek mümkündür. 16. km'de bulunan Olukbaşı Yaylası, çok şirin, çam ağaçları arasında, alt kat beton üst kat ahşap yayla evleri ile kurulmuştur. Zorkun Yaylası ise çok geniş bir tabana yayılmıştır. Çam ağaçları içerisine kurulmuş olan yaylada, yarı ahşap yayla evlerinin yanında çok değişik mimari tarzda yapılmış villalar ve diğer evlere rastlamak mümkündür. Halkın yoğun olarak rağbet ettiği yaylada; bakkallar, kır kahve ve lokantaları, kasap, manav, fırın, internet cafeler, eczaneler bulunmakta olup[1], yaz aylarında seyyar Sağlık Ocağı görev yapmaktadır. Ne yazık ki yaylanın turistler açısından can alıcı eksiği oteldir, ki Zorkun'a en yakın otel 15 dk. mesafedeki daha küçük bir yayla olan Karıncalı Yaylası'nda düşük kapasiteli olsa da mevcuttur. Yayla mevsiminde, Zorkun ve yakın yaylalarla birlikte bölgenin nüfusu 200.000 civarında olmaktadır. Osmaniye merkezi ile Zorkun yaylası arasında minibüs[2] ve taksiler yolcu taşımacılığı yapmaktadır.

Her yıl düzenlenen Çocuk Şenliği[3] bölgeyi ve yaylayı ekonomik bakımdan ve nüfus bakımından geliştirir.

Yeme İçme[değiştir | kaynağı değiştir]

Zorkun Yaylası'nın geleneksel yemeği Zorkun Tavası'dır. Bu yemek domatesi bol, kuşbaşı etle, sarımsak ve soğanla yapılan ve fırında odun ateşi ile pişen bir yemektir. Yemek fırına verilmeden önce üstüne kuyruk yağı parçaları atılır. 45 dakika kadar fırında kalan Zorkun tavası, Zorkun'un taş fırınlarında pişirilen pidelerle birlikte yenir. Yaylaya sadece tava yemek için gelen misafirler bulunmaktadır.

Konaklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Zorkun Yaylası'nda sadece 1 tane pansiyon vardır. O da oldukça eskidir. Ancak Osmaniye sadece 30 km uzaklıkta olduğu için. Zorkun'u görmek isteyenler şehirde konaklayabilir.

Gezilecek Yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şenlik Tepesi'nde (Kadirli Tepesi) uzaktan görünen Osmaniye ışıkları eşliğinde Çay içilebilir. Karanlıkdere'ye, Keldaz'a Mitisin'e, Üçkoz yaylasına, Karıncalı Yaylası'na Fenk Yaylası'na, Bağrıaçık Yaylası'na, Küllü Köyü'ne gidilebilir. Küllü Küşne'de alabalık tesislerinde alabalık yenilebilir. Civar yaylalarda satılan tamamen organik meyve sebzeler ve ürünler satın alınabilir. Fenk Yaylası'nın ilerisinde bulunan, pek kimsenin bilmediği, dağlardan çağlayarak gelen güzel ırmak görülebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]