İçeriğe atla

Zor Tercih

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zor Tercih
The End of the Affair
YönetmenNeil Jordan
YapımcıNeil Jordan
Stephen Woolley
YazarNeil Jordan
Oyuncular
MüzikMichael Nyman
Görüntü yönetmeniRoger Pratt
KurguTony Lawson
StüdyoColumbia Pictures
DağıtıcıSony Pictures Releasing
Çıkış tarih(ler)i2 Aralık 1999 (1999-12-02) (premiere)
21 Ocak 2000 (2000-01-21) (ABD) 11 Şubat 2000 (2000-02-11) (Birleşik Krallık)
Süre102 dakika
ÜlkeBirleşik Krallık
ABD
Bütçe$23 milyon
Hasılat$10.8 milyon

Zor Tercih (özgün adı:The End of the Affair), Neil Jordan tarafından yazılıp yönetilen ve başrollerinde Ralph Fiennes, Julianne Moore ve Stephen Rea'nın oynadığı 1999 yapımı romantik dram filmidir. Julianne Moore filmde gösterdiği performansla En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü adaylığı elde etti.[1]

Film, İngiliz yazar Graham Greene'in 1951 tarihli romanı The End of the Affair'den uyarlanmış ve 1955 yılında Deborah Kerr'in başrolünde oynadığı bir film olarak çekilmiştir. Film, 1939'dan 1946'ya kadar süren evlilik dışı bir ilişkiyi anlatıyor. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında geçmektedir.

1946'da yağmurlu bir Londra gecesinde Maurice Bendrix, Maurice'in iki yıl önce ilişkilerini aniden bitiren eski metresi Sarah'nın kocası Henry Miles ile tesadüfen karşılaşır. Bendrix'in Sarah'ya olan saplantısı yeniden alevlenir; kendi kıskançlığına yenik düşer ve Sarah'nın hayatına tekrar girmeye çalışır.

Hikâye 1946'da gelişirken, Bendrix'in Sarah ile 1939'da ilişkilerine başladıkları zamana dair geri dönüşler de görürüz. Henry Bendrix'e Sarah'nın bir ilişkisi olduğuna inandığını söyler, bunun üzerine Bendrix beceriksiz ama sevimli Bay Parkis'i işe alır, o da araştırması için doğum lekeli genç oğlu Lance'i kullanır. Sarah, Bendrix'e Henry hakkında konuşmak için buluşma teklif eder ve aralarındaki soğuk çekingenlik, daha önceki karşılaşmalarındaki tutkuyla tezat oluşturur.

Bendrix, Parkis'ten Sarah'nın sahte dişçi ziyaretleri kisvesi altında Peder Richard Smythe adında bir rahibi düzenli olarak ziyaret ettiğini öğrenir ve giderek kıskançlaşır. Flashbackler Bendrix'in Henry'ye karşı kıskançlığını ifade ettiğini ve Sarah'dan onu terk etmesini istediğini gösterir.

Sarah ve Bendrix birbirlerine aşklarını ifade etseler de, Bendrix koridordayken binasının yakınında bir V-1 uçan bomba patlayınca ilişki aniden sona erer. Bendrix bir merdivenden düşer ve daha sonra kanlar içinde uyanır ama ciddi bir yara almamıştır. Üst kata çıkar ve Sarah onun hayatta olduğunu görünce şok olur. Bendrix, Sarah'yı hayatta kaldığı için hayal kırıklığına uğramakla suçlar ve Sarah ona "Birbirimizi görmüyoruz diye aşk bitmez" diyerek oradan ayrılır.

1946'da Parkis, Sarah'nın günlüğünü ele geçirir ve Bendrix'e verir; günlük, ilişkiyi onun bakış açısından göstermektedir. Bendrix bombayla yaralandıktan sonra Sarah aşağı koşar ve onu hareketsiz ve nefes almaz halde bulur. Onu hayata döndürmeye çalıştıktan sonra tekrar yukarı koşar ve Bendrix'in yaşaması için dua etmeye başlar. Tam Tanrı'ya, Bendrix geri getirilirse onu görmeyi bırakacağını söylediği sırada Bendrix odaya gelir.

Artık Sarah'nın ilişkiyi neden bitirdiğini bilen Bendrix, Sarah'yı takip eder ve yeniden düşünmesi için ona yalvarır. Sarah, Bendrix'e onsuz kendini ölü hissettiğini ve artık Tanrı'ya verdiği "sözü" tutamayacağını söyler. Sarah'nın sevgilisinin Bendrix olduğunu anlayan Henry, çaresizce Sarah'dan kendisini terk etmemesini ister, ancak Bendrix'in daha fazla ikna etmesiyle Sarah bir hafta sonu için onunla gitmeyi kabul eder. Henry, Sarah'nın ölümcül bir hastalığı olduğunu söylemek için çiftin izini sürer.

Bendrix, Sarah'nın son günlerinde Henry ve Sarah ile birlikte kalır. Cenazesinde Parkis, Bendrix'e oğlunun doğum lekesinin Sarah'nın tesadüfi bir karşılaşma sırasında onu öpmesinden sonra geçtiğini söyler. Henry ve Sarah'nın evinde Bendrix kitabını tamamlar ve nefret günlüğünün Tanrı'ya yönelik olduğu ortaya çıkar. Sarah Tanrı'yı sevmek için onu görmeye ihtiyaç duymazken, Bendrix Tanrı'nın kendisini rahat bırakması için dua eder ve böylece sonunda O'nun varlığını kabul eder.

  1. ^ "The 72nd Academy Awards (2000) Nominees and Winners". Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). 9 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2014. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]