Zincirli tahrik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zincirli tahrik

Zincirli tahrik, mekanik gücü bir yerden diğerine zincirle aktarmanın bir yoludur. Genellikle bir aracın tekerleklerine, özellikle de bisikletlere ve motosikletlere güç iletmek için kullanılır. Araçların yanı sıra çok çeşitli makinelerde de kullanılmaktadır.

Çoğu zaman güç, tahrik zinciri veya aktarma zinciri olarak bilinen, bir zincir dişlisinin üzerinden geçen ve dişlinin dişleri zincirin bağlantılarındaki deliklerle birbirine geçen bir makaralı zincir tarafından taşınır. Dişli döndürülür ve bu sisteme mekanik kuvvet vererek zinciri çeker. Başka bir tahrik zinciri türü, Morse Chain Company tarafından icat edilen Mors zinciridir. Bu zincirde ters dişler bulunmaktadır.[1]

Bazen güç, nesneleri kaldırmak veya sürüklemek için kullanılabilen zincir döndürülerek sağlanır. Diğer durumlarda, ikinci bir dişli yerleştirilir ve bu dişliye miller veya göbekler takılarak güç geri kazanılır. Tahrik zincirleri genellikle basit oval halkalar olmasına rağmen, zincir boyunca ikiden fazla dişli yerleştirerek köşelerde dolaşabilirler; Sisteme güç vermeyen veya dışarı aktarmayan dişliler genellikle avara kasnağı olarak bilinir. Giriş ve çıkış dişlilerinin çapları birbirine göre değiştirilerek dişli oranı değiştirilebilir. Örneğin bisiklet pedallarının dişlisi bir kez döndüğünde, tekerlekleri hareket ettiren dişlinin birden fazla tur dönmesine neden olur. Dubleks zincirler, esasen yan yana birleştirilen ve daha fazla güç ve torkun iletilmesine izin veren iki zincir olan başka bir zincir türüdür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ First Directory Ltd. "First Directory Ltd - 1st for business information". 1stdirectory.com. 27 Kasım 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2021. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Needham, Joseph (1986). Science and Civilization in China: Volume 4, Chemistry and Chemical Technology, Part 2, Mechanical Engineering. Taipei: Caves Books Ltd.
  • Sclater, Neil. (2011). "Chain and belt devices and mechanisms." Mechanisms and Mechanical Devices Sourcebook. 5th ed. New York: McGraw Hill. pp. 262–277. 9780071704427. Drawings and designs of various drives.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]