ZiL

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zavod imeni İ. A. Lihaçyova (ZiL)
Завод имени И. А. Лихачёва (ЗиЛ)
Tür Anonim şirket
Kuruluş 1916
Genel merkezi Moskova, Rusya
Kilit kişiler İgor Zaharov (CEO)
Konstantin Laptev
(Genel müdür)
Ürün Lüks araçlar
Ağır kamyonlar
Askerî araçlar
Sahibi Moskova Hükûmeti
Web sitesi www.amo-zil.ru

Zavod imeni İ. A. Lihaçyova (RusçaЗавод имени И. А. Лихачёва, "İ. A. Lihaçov Fabrikası") (ZiL, ЗиЛ), Sovyet ve Rus kamyon ve ağır araç üreticisidir. Şirketin merkezi Moskova'da yer almaktadır.

Şirket ilk olarak 1916 yılında AMO (Avtomobilnoye Moskovskoye Obşçestvo, Автомобильное Московское Общество; "Moskova Otomotiv Topluluğu") adıyla kurulmuştur. 1 Kasım 1924 tarihinde şirket Fiat F-15 lisansı ile ilk aracını üretti. 1931 yılında şirketin adı Josef Stalin'in onuruna Zavod İmeni Stalina (ZiS) olarak değiştirildi. 1956 yılında Nikita Kruşçev'in destalinizasyon politikaları kapsamında şirketin eski müdürü İvan Lihaçyov'un anısına Zavod imeni Lihaçyova olarak değiştirildi.

ZiL, çoğu Sovyet lideri için zırhlı aracın yanı sıra otobüs, zırhlı savaş araçları ve aerosani de üretmiştir. Şirket başta eski Sovyet ve mevcut Rus hükûmet yetkilileri olmak üzere son derece sınırlı sayıda el yapımı limuzin ve üst düzey lüks sedan üretmektedir. ZiL marka binek otomobiller Maybach ve Rolls-Royce modellerine eşdeğer fiyatlarla satılmaktadır ancak Bağımsız Devletler Topluluğu dışında büyük oranda bilinmemekte ve üretim yılda nadiren on adeti aşmaktadır.

Modelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Limuzinler[değiştir | kaynağı değiştir]

ZİL-115

Kamyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

ZİL-130
ZİL-5301

Otobüsler[değiştir | kaynağı değiştir]

ZİL-119

Spor ve yarış araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

ZİS-112 Sports

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]