Zhifu adası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Zhifu Adası (芝罘島 Pinyin: Zhīfù dǎo, Wade-Giles: Chih-fu tao), ya da Kuzey Adası (北島 Běi dǎo, Pei tao), Çin'in Shandong eyaletinde tarihi öneme sahip bir adadır.[1] Batılı tarihi kayıtlarda adanın ismi—Chefoo—tüm Yantai bölgesine verilmiştir.

İdari olarak Zhifu Adası Dàtuǎn Köyü (大疃村), Xingfu Mahallesi, Zhifu Beldesi, Yantai şehri, Shandong eyaletine bağlıdır. Dàtuǎn'ın bir bölümü anakarada bulunur, yerleşimlerin çoğu da bu bölgededir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bohai Denizi'inde bulunan ada, Zhifu merkezden 4 km uzaklıkta, 10 km x 1 km ebatlarındadır. 26 no.lu karayolu adanın batı ucu ile anakaranın kuzeyini birbirine bağlar. Eskiden ada anakaradan kopuktu; ancak son 1000 yıllık süreç içinde deniz tabanının kum ve toprak ile dolması sonucu anakarayla 600 mt. genişliğinde bir bağlantı oluşmuştur. Bu nedenle Çince'de ada "anakaraya bağlı ada" (陸連島) olarak adlandırılır; aynı zamanda küçük bir yarımada olarak da düşünülebilir.

Adanın en büyük tepesi Laoye Dağı (老爺山 Lǎoyé Shān) 294.1 mt. rakımlıdır. Denizden 43.49 mt. yükseklikteki bir uçurumda bulunan Nine kayası (婆婆石 Pópó Shí) adını dalgaları kucaklayan bir kadın şeklinde olmasından almıştır. Adanın güneyi ağaçlarla kaplıdır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkeolojik çalışmalar burada, taş baltalar ve kısa baltalar(錛 : Bēn), kemik iğneler, çömlek parçaları dahil iki yüzün üstünde eser belirlemiştir. Bunlar ve Carbon-14 testleri adada Neolitik dönemden itibaren yerleşimlerin olduğunu gösterir.

Adadaki mezarlar Zhou Hanedanı dönemine kadar geriye gider; bunlar arasında adada ölen Qi beyi Kang'ın (齊康公) mezarı da bulunur. Yangzhu Tapınağı (陽主廟 Yángzhǔ Miào) erken Zhou Hanedanı döneminde Qí devleti (齊) tarafından Sekiz ilahi komutan'dan (八神將) beşincisi olan Yang Bey'e tapmak için yapılmıştır.

Penglai Dağı efsanesi nedeniyle ölümsüzlük iksirini arayan Qin Shi Huang adayı üç sefer ziyaret etmiştir; bıraktığı iki yazıt bugün de görülebilir:

  • MÖ 218 yılındaki ilk ziyaretinde bıraktığı yazıtta: "Fu'ya çıktım, ve taşa kazıttım" (登之罘,刻石).
  • Üçüncü seferde (MÖ 210), "Fu'ya geldim, dev kayayı gördüm ve bir balık vurdum" (至之罘,見巨石,射殺一魚) yazar.

Bugün adada Shihuang yolu (始皇道 Shihuang Dao) ve Balık vurma kulesi (射魚台 Sheyu Tai) imparatora atıfla adlandırılmıştır. İksiri bulamayan imparator Xu Fu (徐福) adında bir hizmetçisini Penglai Adasını bulmak üzere yüz erkek ve yüz kadınla birlikte denize göndermiştir.

MÖ 94'te adaya gelen Han Hanedanı imparatoru Wudi de bir yazıt bırakmıştır: "Zhifu'ya geldim, büyük okyonusta süzülüyor, dağlar "çok yaşa!" diye sesleniyor" (登芝罘,浮大海,山稱萬歲).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410.