Zhang Juzheng

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 08.56, 8 Temmuz 2016 tarihli sürüm (dzn., değiştirildi: [[File: → [[Dosya:)
Zhang Juzheng

Zhang Juzheng veya Chang Chü-cheng (張居正) (d. 1525 - ö. 1582, Pekin), Ming Hanedanlığı zamanında imparator Longqing ve imparator Wanli altında görevde bulunmuş güçlü, Çinli bir bakandır. Çin'in Hubei bölgesindeki Jiangling'de doğmuş ve Pekin'de ölmüştür.

Cömert yönetimi ile güçlü ekonomik ve dış politikalarının Ming Hanedanı'nı zirve noktasına taşıdığı düşünülmektedir. Yönetimi merkezîleştirme, özel yetkileri kısıtlama ve vergiyi yeniden getirmesi ile itibar kazanmıştır. Zhang aynı zamanda İmparator Wanli yönetiminin erken döneminde bir kılavuz (mentor) ve vekil olarak çok önemli bir rol oynamaktaydı. Genç İmparator Wanli'yi güçlü bir şekilde etkilemiş ve ona yetişkinlik sürecindeki yılları boyunca rehberlik etmiştir. Buna karşın 1582 yılında Zhang'ın yaşamını yitirmesinin ardından reformlarının ve politikalarının birçoğu yok sayılarak ilerleyen yıllarda Hanedan'ın dağılmasına yol açmıştır.

Zhang Juzheng'in kaldığı ev, Hubei

Dış bağlantılar