İçeriğe atla

Zeynel Lüle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zeynel Lüle
DoğumZeynel Lüle
05 Ekim 1957 (66 yaşında)
Sivas, Sivas, Türkiye
MeslekGazeteci · yazar · yazar ·
EvlilikChristina Lüle
Çocuk(lar)2

Zeynel Lüle (d. 5 Ekim 1957, Divriği, Sivas), Türk gazeteci ve köşe yazarı.

5 Ekim 1957'de, babasının hakim olarak görev yaptığı Sivas’ın Divriği ilçesinde dünyaya geldi. Baba tarafından Malatya, Arguvan'lıdır. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara’da bitirdi. 1980’de gittiği Fransa’nın Strazburg şehrinde, Fransızca dil ve edebiyat öğreniminden sonra Strasbourg Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde öğrenimine devam etti.

1983'te Strazburg'da Hürriyet Gazetesi'nde muhabir olarak çalışmaya başladı ve köşe yazarlığı yaptı.[1] Hürriyet muhabirliğinin yanı sıra, TRT, BBC, DW gibi kurumlarda çalıştı.

2000'den itibaren Hürriyet’in Brüksel Temsilcisi olarak görevini Belçika’da sürdürdü. Aynı yıl yayın hayatına başlayan CNN Türk’ün de temsilciliğini üstlendi. Strazburg’da 1989’dan itibaren yürüttüğü, Avrupa Parlamentoları Gazeteciler Birliği’nin (AJPE) önce Genel Sekreterliği, daha sonra ise Başkan Yardımcılığı'nı yaptı.

CNN Türk’de 2005-2009 arasında 'Burası Brüksel' adlı programın yapımcılığı ve sunuculuğunu, Kanal D’de 2011-2014 arasında "Avrupa’dan" adlı programın yapımcılığını ve sunuculuğunu Serdar Cebe ile birlikte yaptı. 2016'dan bu yana T24'de Kıbrıs konusunda köşe yazıları yazmaktadır.[2]

Bir Avrupa Birliği projesi olan "AB Sürecinde Yerel Medya" adlı projenin koordinatörlüğünü yürüttü ve 12 kentte gerçekleşen üç yıllık projenin mimarlığını yaptı. Kamu Kurumları, Sivil Toplum Kuruluşları ve Yerel Medya arasında diyaloğun güçlendirilmesini amaçlayan ve üç yıl süren yine bir başka AB projesinin medya Temsilciliğini yaptı. Türkiye’nin 6 kentinde gerçekleşen bu projede çeşitli konferanslar gerçekleştirdi.

2003-2006 yılları arasında görev yapan Avrupa Birliği İletişim Grubu’nun (ABİG) içinde aktif olarak görev yaptı. İstanbul’un 'Avrupa Kültür Başkenti' olmasına yönelik çalışmalar amacıyla Brüksel'de açılan İstanbul Merkezi'nin, Karma Koordinasyon ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.[3]

Türkiye ile Avrupa ilişkilerine haber ve makaleleriyle verdiği hizmet nedeniyle 2001’de Avrupa Birliği Gazeteciler Cemiyeti’nin (AJE) prestijli ödüllerinden Costantinos Kaligaris Ödülü'ne layık görüldü.

2008’de Doğan Kitap’tan yayınlanan, Atatürk’ün Yaveri Dedesi Ali Metin’in anılarından oluşan Ali Çavuş adında bir kitap yazdı.[4]

Mayıs-Kasım 2016 tarihleri arasında Basın Konseyi'nin Genel Sekreterliğini yaptı.

Gazeteciliğin yanı sıra müzikle de yakından ilgilendi ve Yavuz Bingöl'ün çeşitli şarkılarının güfte ve bestesini yaptı.[5]

Zeynel Lüle aynı zamanda Erasmus+ programı tanıtım çalışmaları kapsamında seçilen 12 ünlü yüzden biridir.[6]

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "Yeni Medya Pratikleri" dersini vermektedir.[7]

Şu anda Tele1'de Habere Doğru adlı programı sunmaktadır.

Kitap beş yıl boyunca Atatürk'ün yanında olan ve Atatürk'ün "can yoldaşım" dediği Ali Çavuş’un anılarını anlatmaktadır. Zeynel Lüle dedesi Ali Çavuş’tan dinlediği anıları,gazetelere verdiği demeçleri toplayarak bu kitabı oluşturmuştur. Ali Çavuş 1897 yılında Eskişehir’in Mihalıççık kasabasında doğmuştur. Babasının adı Hacı İsmail,annesinin adı ise Fatma’dır Ali Çavuş askerlik yaptığı sıralarda bir denetim sırasında Enver Paşa'nın gözüne girmiş ve onun emir erliğini yapmaya başlamıştır.. Daha sonra Atatürk’ün yanında emir eri olarak çalışmaya başlar. Atatürk ilk zamanlarda Ali Çavuş'a hiç güvenmemektedir.Ancak daha sonra Ali Çavuş’u tanıdıkça en güvendiği hatta Atatürk’ün sırlarını bilen biri haline gelir. Ali Çavuş Atatürk’ün en zorlu beş yılında Atatürk’ün yanında olmuştur. Ali Çavuş Atatürk’ün can yoldaşım dediği bir kişi haline gelmiştir. Ali Çavuş ise Atatürk için hiçbir tehlikeden kaçmamış onun ihtiyacı olduğu her an yanında olmuştur.Atatürk’ün neredeyse her fotoğrafında Erzurum'da,Sivas'ta,Ankara'da,Anadolu'yu dolaşırken her anında Ali Çavuş vardır. Atatürk’ün karanlıkta uyuyamadığını,her fırsatta kahve içtiğini Ali Çavuş’tan öğrenmekteyiz. Hatta Atatürk Ali Çavuş’a o kadar çok yakındır bir seferinde Ali Çavuş’a “Mustafa Kemal ben değilim sensin “ bile demiştir. Ali Çavuş’un yegane serveti,hep cebinde taşıdığı Atatürk’ün ona verdiği vesika ile göğsündeki “İstiklal Madalyası” ve Atatürk sevgisi olmuştur. 31 Temmuz 1972’de vefat etti.Ankara’dan bir askerî birlik gelerek cenazesini aldı ve Cebeci Askeri Şehitliği'ne defnetti.

  1. ^ Köşe yazıları 28 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Hürriyet, 19 Ocak 2017 tarihinde erişildi.
  2. ^ Köşe yazıları 1 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., T24, 19 Ocak 2017 tarihinde erişildi.
  3. ^ İstanbul dünyaya Brüksel’den tanıtılacak 20 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., İBB, 3 Aralık 2016 tarihinde erişildi.
  4. ^ Ali Çavuş 20 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Doğan Kitap, 3 Aralık 2016 tarihinde erişildi.
  5. ^ Gazeteciyle sanatçının 17 yıllık müzik arkadaşlıkları 20 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Hürriyet, 3 Aralık 2016 tarihinde erişildi.
  6. ^ Erasmus+ Programı Tanıtım Çalışmaları Kapsamında 12 Ünlü Yüz Erasmus+'ı Anlatıyor 20 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Youtube, 3 Aralık 2016 tarihinde erişildi.
  7. ^ Bahçeşehir Üniversitesi[ölü/kırık bağlantı], Bahçeşehir Üniversitesi, 3 Aralık 2016 tarihinde erişildi.