Zeynel Doğan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zeynel Doğan
DoğumKahramanmaraş, Türkiye
MilliyetTürk
MeslekOyuncu
Etkin yıllar2012-günümüz

Zeynel Doğan, Kürt yönetmen ve oyuncu. Daha çok Babamın Sesi çalışmasıyla tanınmaktadır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Elbistan doğumlu olan Doğan, 1979'dan 1990'lı yıllara kadar Suudi Arabistan'da[1] işçi olarak çalışan[2] bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Annesi, Basê Doğan'dır. Doğan'ın babası, uzun süre yurda geri dönmemiştir ve Doğan ile ailesinin okuma-yazması olmadığı için aile, babaya mektup göndermeyip bunun yerine ses kayıtları göndermiştir.[3] Baba da karşılık olarak sesini teyp ile kasede kaydederek ailesini göndermiştir.

Zeynel Doğan, Eskişehir'de iletişim fakültesi okudu. 2003-2005 yıllarında Diyarbakır'ın yerel kanalı olan Gün TV'de çalıştı. 2006 yılında Diyarbakır Sinema Atölyesi koordinatörü olarak çalışmaya başladı. 2010-2016 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Kent Konservatuvarı'nda Sinema Bölümünde eğitmen olarak çalışan Doğan, babasına gönderdikleri/babasından aldıkları ses kayıtlarından yola çıkarak Orhan Eskiköy ile birlikte Babamın Sesi adlı bir film çalışmasına başladı. Maraş Katliamı'ndan etkilenen Kürt-Alevi bir ailenin hikâyesini ele alan filmde, Doğan'ın ailesinin gerçek hikâyesi işlendi. Film, dünya premierini Roterdam Film Festivalinde yaptı. 2012 de Istanbul Film Festivali'nde en iyi senaryo ve Adana Altın Koza Film Festivali'nde en iyi film ödüllerini aldı. 2 Ekim 2012'de Türkiye genelinde gösterime girdi.

Zeynel Dogan Diyarbakır şu an Finlandiya'da Helsinki'de yaşıyor. Evli ve iki çocuk babası.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Mum's the word" (İngilizce). www.filmfestivalrotterdam.com. Erişim tarihi: 13 Kasım 2012. 
  2. ^ "Asimilasyonu ilk 'Babamın Sesi'yle hissettik". Özgür Gündem. 8 Nisan 2012. 11 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2012. 
  3. ^ "Unut ve yerine başka bir şey koy". ntvmsnbc.com. 4 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2012.