Zeribar Gölü

Koordinatlar: 35°32′K 46°08′D / 35.533°K 46.133°D / 35.533; 46.133
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zeribar Gölü
Zeribar Gölü Görüntüsü
Konum Merivan, İran
Koordinatlar 35°32′K 46°08′D / 35.533°K 46.133°D / 35.533; 46.133
Göl türü Tatlı su
Çıkışları Kuzey Zağros Dağları
Uzunluk 5 km
Genişlik 1,6 km
En derin noktası 6 m
Yüzey rakımı 1,285 m
Wikimedia Commons

Zeribar Gölü, İran ülkesinin, Irak ülkesi ile sınırında ve Kürdistan Eyaleti'nin Merivan sınırına yakın bölgede, Zeribar ilçesi içinde yer alan bir göldür.İranın kuzey batısında kalan bu göl zağros meşe ağaçlığı kuşağında, dağ arası bir vadide bulunmasıyla eşşiz bir güzelliğe sahiptir.Yıl içerisinde mayıs ve haziran aylarında turizm faaliyetleri yaygınken, aralık ve ocak aylarında daha çok bilimsel çalışma amaçlı insanların geldiği görülmüştür. Buzulların tamamen eridiği bir dönemde bölgesel vejetasyonunun yarı çöl ve çalılıklardan oluştuğu fikri yaygındır.Dönem içerisinde ağaçların düzeyleri minimum seviyeye geldiği zamanda göl düzeyinin düşük oldugunu anlaşılmıştır.Günümüzden 22000 ile 14000 yıl arasında baskın step ve çöl iklimi mevcutken zamanla değişime uğramıştır.Zağros dağları büyük bölümünde dönem içerisinde würm buzulunun düşük ısısı nedeniyle iklimin son derece seyrek olan ağaçların büyümesine izin vermemiştir.Bu nedenledir ki kuraklığın en önemli sınırlayıcı etmen olmasında bu olayın önemi fark edilmeyecek kadar yüksektir.[1]

Fiziki Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzunluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Deniz seyisinden yüksekliği 1285 metre olmasına karşın göl zaman içerisinde buharlaşarak uzunluğunu ve yüzölçümümü kaybetmiştir. Zeribar gölü doğu- batı uzunluğu 5 km ve eni ise kuzey-güney doğrultusunda 1,6 kmdir.

Derinliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Gölün derinliği en çok 6 m.dir. Göl tabanı ortada fazla iken kuzey güney kıyılarında bu oran 4,5 metreye kadar gerilemiştir.

Su Hacmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Zeribar gölü su hacmi 30.000,000 m³dür. Ortalama derinlik 4,8 m.dir. Gölün seviyesi denizden 1285 m yüksektir. Buharlaşma olayı fazla görülürken yapılan araştırmalara göre göle ulaşan akarsuların fazla olması sebebiyle yıl içinde bu oran fazla değişme göstermemiştir.

Suyu besleyen akarsular[değiştir | kaynağı değiştir]

Göl içerisinde irili ufaklı birçok akarsu mevzuttur. Kuzey Zağros Dağları boyunca bu akarsular göl seviyesini sabit tutmuştur. Merivan bölgesinde miribad ve merivan akarsuları gölün en önemli başlıca besleyicileridir. Göl içerisinde çalışan birçok iran bilim adamları su seviyesinin sabit kalmasının temel nedenini polen bolluğunu oluşturan sabit ağaç ve çalı topluluklarının oluşturduğunu görmüşlerdir. Zamanla göl çevresinde çalışma yapan insanlar göl seviyesi için miribad yakınlarında gözlem istasyonu kurmuştur. Bu sayede anlık ve saatlik takibi yapılarak doğal güzelliğin kaybolmaması için iran insanları büyük çaba sarf etmektedirler.[2]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 yazında Zeribar Gölü'nün panoramik görünümü


2008 kışında tamamen donmuş Zeribar Gölü panoramik görünümü

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ El-Moslimany. Vegatatio 72 (1987 bas.). ss. 131-39. The Late pleistocene climates or the zeribar lake region decuded from the ecology and pollen production of non arboreal vegatation. 
  2. ^ "Cold hits Iran mythological landmark" (İngilizce). presstv. 11 Ocak 2008. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2014.