İçeriğe atla

Zencefil evi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zencefil evi
Ülke(ler)Almanya
TürüTatlı
Ana malzemelerZencefil, melas, bal
Kalori356 kalori

Zencefil evi (İngilizce: Gingerbread house) gevrek zencefilli kek veya zencefilli kurabiyenin bir türüdür. Genel malzeme gibi haşlanmış bir hamur kullanılır; bu hamur kil gibidir, yenilebilir heykelcikler veya diğer dekorasyonlar oluşturmak için kalıplanabilir. Çeşitli şekerleme ve krema ile kaplı olan bu evler, çoğu zaman anne-babanın yardımıyla çocuklar tarafından yaptırılan popüler Noel süslemeleridir.[1]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Fuarda zencefil satılması.

Dekorlu zencefilli evlerin yapılma geleneği 1800'lerin başında Almanya'da başladı. Bazı araştırmacılara göre, ilk zencefil evi ile ilgili bilgi, ünlü Grimm Kardeşlerin "Hansel ve Gretel" masalının sonucunda ormanda bırakılan iki çocuğun şeker süslemeleri ile ekmekten yapılmış yenilebilir bir ev bulmasıdır.[2] Bu kitap yayınlandıktan sonra, Alman fırıncılar süslü peri masalı evlerini (zencefilli evler) pişirmeye başladı. Bunlar Noel sırasında, tüm Avrupa ve Pensilvanyalı Alman göçmenleri ile Amerika'ya gelen bir gelenek olarak popülerleşti.

Modern Zamanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Zencefilli ürünler mağazası, Strazburg.
Zencefilli ekmek ve beyaz çikolata ile Beyaz Saray'ın kopyası

Modern zamanlarda zencefilli ev geleneği Avrupa'daki belli yerlerde devam etmiştir. Almanya'da Noel pazarları hala Noel'den önce zencefilli bisküviler satıyor (Lebkuchenhaus veya Pfefferkuchenhaus). Zencefilli evler yapmak birçok ailenin Noel kutlamasının bir yoludur. Geleneksel olarak Noel'den önce, eritilmiş şekerle bir araya getirilmiş pişmiş zencefilli hamur parçalarını kullanarak inşa edilirler.[3] Kiremit çölleri veya şekerlemelerden de oluşabilir. Ek olarak çikolata, fındık, reçel ve başka ilavelerle süsleme yapılabilir.

Zencefilli bir evin gerçek bir ev olması gerekmez, ancak en yaygın olanı da budur. Diğer türlerden kale, küçük bir kabine ya da bir kilise, bir sanat müzesi,bir spor stadyumuna kadar veya arabalar, Zencefil Adam, farklı oyuncaklar gibi diğer öğeler olabilir.[4]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 10 Aralık 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2013. 
  3. ^ http://www.marthastewart.com/285839/your-best-gingerbread-houses 30 Haziran 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2017. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]