Zell am See

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zell am See

Zell am See Avusturya'nın Salzburg şehrinde Zell am See Bölgesi'nin idari başkentidir. Kasaba, Zell am See-Kaprun olarak bilinen önemli bir turistik bölge ve bölge için bir ulaşım merkezidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zell Vadisi, Kitzbühel Alpleri'nde bir koridor olup, kuzeyde Saalach Nehri'nin Saalfelden Havzası'nı ve güneydeki Salzach'ı birbirine bağlar. Zell am See, Innsbruck'un yaklaşık 100 km (62 mil) doğusundadır ve Mt. Grossglockner'nin 30 km (19 mil) kuzeyinde bulunmaktadır. Zell am See'nin Old Town (Altstadt) merkezi, 68 metre (223 ft) derinliğinde Zell Gölü'nün batı kıyısında, doğuda Thumersbach, güneydoğudaki Erlberg ve güneyde doğrudan Schüttdorf köylerinde bulunur.

Manzara

Zell Gölünü kuzeyden biraz ilerleyip ve güneye doğru Salzach Nehri'ne kadar uzanıyordu. Ancak, gölün boyutları zaman içerisinde bataklık alanlarına dönüşmüştür. Göl, 4.7 kilometrekarelik (1.8 sq mi) bir alana sahip bir fıstık şeklindedir.

Bölgenin dağları at nalı şeklinde, yamaçlar çoğunlukla ormanlık veya Alp çayırlarıyla kaplıdır. Zell am See'nin Hausberg (1.965 m.) (6,447 ft) Schmittenhöhe, batıdaki bitişik Salzburg Slate Alpleri aralığı ile birlikte Kuzey Kireçtaşı ve Orta Doğu Alpleri arasındaki Greywacke bölgesinin bir parçasıdır. Mt. Schmittenhöhe kayak ve kış sporları için popüler bir merkezdir.

Kayak[değiştir | kaynağı değiştir]

Zell am See yukarıdaki Schmittenhöhe Dağı'nda kış kayağı, kayak alanı ise Kitzsteinhorn ve kaprun maiskogel'deki pistler de dahil olmak üzere yaklaşık 138 km'dir. Kayak pisti, kara bağımlı olarak yılın çoğunun açık olduğu buzula gidiş ve dönüşümü içeren tüm alanı kapsar. Zell am See, alçak irtifa kayak alanıdır ve kar tabakası sıcaklığa maruz kalabilir ancak buzulun çoğu kar örtüsüne sahiptir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1526'daki Alman Köylü Savaşları sırasında bölge, Swabian Ligi birliklerine karşı ağır mücadele alanı oldu. Zell am See vatandaşları ayaklanmaya katılmadı, ancak 200 yıl sonra numeorus Protestan sakinleri Prens-Başepiskopos Kont Leopold Anton von Firmian'ın emriyle Salzburg'dan atıldılar.

1800'ten itibaren Napolyon Savaşları sırasında Fransız birlikleri tarafından işgal edildi. Salzburg Başpiskoposunun sekülerleşmesinden sonra, "Zell am See" nihayet 1816'da Viyana Kongresi kararıyla Avusturya İmparatorluğuna geçti.

Kasabanın gelişimi, 30 Temmuz 1875'te Salzburg-Tyrol Demiryol hattının (Giselabahn) açılmasıyla belirgin bir şekilde desteklendi ve yıllık yaz turizm sezonu başladı. Zell am See, 24 Ocak 1928'de şehir hakkına sahip oldu.