Zeki Mesut Alsan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Esc2003 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.22, 20 Kasım 2016 tarihli sürüm (Taşındı: Kategori:Aydın doğumlular -> Kategori:Aydın doğumlu siyasetçiler (Katalitik))
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Prof.Dr.Zeki Mesut Alsan, ya da Mustafa Zeki Mesut Alsan, (d. 1887, Aydın) - (ö. 24 Eylül 1984), Türk siyasetçi.

Mülkiye ve Hukuk Mektepleri mezunudur. Paris Ecole Libre Des Sciences Politiques’te Ulumu Siyasiye ve İçtimaiye ihtisası yapmıştır. Divan-ı Muhasebat Denetçi Yardımcılığı, Mülkiye Mektebi Öğretmen Yardımcılığı, Maliye İslahiyat Tahrirat Kalemi mümeyyizliği, Maliye Nezareti Hususi Kalem 2.mümeyyizliği, Hususi Kalem Tercüme Şubesi mümeyyizliği, Maarif Vekaleti Avrupa Türk Talebe Müfettişliği, Maarif Vekaleti Hususi Kalem Müdürlüğü, Galatasaray Sultanisi 2.Müdürlüğü, Maarif Vekaleti Avrupa Talebe Genel Müfettişliği, Talim ve Terbiye Heyeti Üyeliği, Siyasal Bilgiler Okulu Müdürlüğü ve Devletler Umumî Hukuku Profesörlüğü, TBMM III. Dönem Edirne, IV., V. ve VI. Dönem Diyarbakır Milletvekilliği ile IV. Dönem Parlamenterler Birliği Türk Grubu Üyeliği ve Konsey Üyeliği yapmıştır. Evli ve bir çocuk babasıdır[1]

Kaynakça

  1. ^ "TBMM Albümü". tbmm.gov.tr. 29 Ekim 2012. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2013. 

Dış Bağlantılar