Zayatülek ve Huhılu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Zayatülek ve Huhılu (Başkurtça: Zayatüläk menän Hıwhılıw; Tatarca: Zayatüläk belän Susılu) başkurt epik (kubayır). Başkurt halkının destansı yaratıcılığın ilk eserlerinden biridir.

hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Epik efsanevi Batır Zayatülek ve Huhılu aşk anlatıyor. Huhılu - Aslıgöl (Asılıkül) ve Kandragöl (Qandrakül) göllerin efendisi kızı. Eylem arazi üzerinde değil, aynı zamanda fantastik bir sualtı dünyasını sadece gerçekleşir. Olaylar epik peri vadede hikâyesi açılmak.

Aslıgöl, Başkurtistan Cumhuriyeti

Sualtı prenses Huhılu güzelliğinden büyülenen Zayatülek göl dibine batar ve onunla evlenir. Ama yakında o yeryüzünde hayat özleyeceğim. Huhılu üzücü düşünceler onu rahatsız etmeye çalışır, ona babasının sarayı, sualtı dünyanın çeşitli hazineleri gösterir. Ama bütün bu onun yerli arazi Zayatülek sorumlu övgü ve yerli dağ Balkantav. in-law acı sualtı dünyasının kralı öğrenir ve divs yüzden sualtı dünyasını Balkanlar-Tav sürükledi gönderir Hakkında, Balkanlar dağı bulmak ve diğer dağ saraya döndü olamaz. Zayatülek hemen değişiklik ve Balkantav yücelten ilgili şarkılar dikkat edin.

Son olarak, kral kızı ile anayurdu Zayatüleğe gidip bir çeyiz olarak Tulpar ile atların sürüsü vereyim zorunda kaldı. Ama yakında Zayatüleğe babası ölür - Efsanevi Samar Han ve onun altı oğulları imparatorluk taht için mücadele başlıyor. İnsanlar o ülkede huzur ve asayişi bulundu Zayatüleğe çağırdı. Ayrılmadan önce Huhılu kocasını uyardı: "Ben seni bekleyeceğim, ama sensiz göl Aslıgöl olmadan fazla kırk gün yaşamak istemiyorum."

Zayatülek ülkede barışı kurduk. Devlet işlerine meşgul ve o eceli geldiğini fark etmedi. Dağ-tau Balkanlar üzerinde Tulpar atlama, ama çok geç oldu - Geç sadece bir gün oldu sevgilisi için bekleyen sıkıntısından denizkızı ölür. Zayatülek şam Huhılu mezarın üzerine bir mızrakla kendini bıçakladı bu sorun aktarmak için açılamıyor.

Başkurtça alıntı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayırı qoyroq, yıltan küz
Qasqarı küp Balqan taw,
Qısqa qoyroq, şem qolaq
Quyanı küp Balqantaw

Epik coğrafi isimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Epik coğrafi yer adları Başkurdistan [[Davlekanovsky District bahsedilmiştir.

  • Dağ Balkantav (Zayatüläk Taw)
  • Kandragöl (Qandrakül),
  • Aslıgöl (Asılıkül).