Zayıf izospin

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Parçacık fiziğinde zayıf izospin, zayıf etkileşimle ilgili bir kuantum sayısıdır ve güçlü etkileşim altındaki izospin fikrine paraleldir. Zayıf izospin genellikle T veya I sembolü ile gösterilir ve üçüncü öğesi Tz, T3, Iz veya I3 şeklinde yazılır.[1] Bir yük operatörünün öz değeri olarak da anlaşılabilir.

Zayıf isospin korunması yasası T3 'ün korunması ile bağlantılıdır; tüm zayıf etkileşimler T3'ü korumalıdır. Ayrıca elektromanyetik ve güçlü etkileşimler tarafından da korunur. Bununla birlikte, etkileşimlerden biri Higgs alanıyla ilgilidir. Higgs alanlı vakum beklenti değeri sıfır olmadığından, parçacıklar bu alanla vakumda bile sürekli etkileşime girer. Bu zayıf izospini (ve zayıf hiperşarjı) değiştirir ve sadece belirli bir kombinasyonu, (elektrik yükü), korunur. T3, T'den daha önemlidir ve genellikle "zayıf izospin" terimi "zayıf izospinin 3. bileşeni" anlamına gelir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ambiguities: I is also used as sign for the ‘normal’ isospin, same for the third component aka . T is also used as the sign for Topness. This article uses T and .