Zar proteini

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Potasyum kanalının Kv1.2 / 2.1 kristal yapısı

Zar proteini, biyolojik membranların parçası olan veya bunlarla etkileşime giren yaygın proteinlerdir. Zar proteinleri, konumlarına bağlı olarak birkaç geniş kategoriye ayrılır. Tamamlayıcı zar proteinleri, bir hücre zarının kalıcı bir parçasıdır ve zara nüfuz edebilir veya bir zarın bir veya diğer tarafıyla birleşebilir. Çevresel zar proteinleri, hücre zarı ile geçici olarak ilişkilidir.

Zar proteinleri yaygındır ve tıbbi olarak önemlidir. Tüm insan proteinlerinin yaklaşık üçte biri zar proteinleridir ve bunlar tüm ilaçların yarısından fazlasının hedefidir.[1] Bununla birlikte, diğer protein sınıflarıyla karşılaştırıldığında, zar proteini yapılarının belirlenmesi, büyük ölçüde, proteinin doğal ortamından ayrı olarak doğru konformasyonunu koruyabilen deneysel koşulların oluşturulmasındaki zorluk nedeniyle bir zorluk olarak kalır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Overington JP, Al-Lazikani B, Hopkins AL (Aralık 2006). "How many drug targets are there?". Nature Reviews. Drug Discovery (Opinion). 5 (12). ss. 993-6. doi:10.1038/nrd2199. PMID 17139284. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]