İçeriğe atla

Zaman Tüneli (film, 2002)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Time Machine
YönetmenSimon Wells
YapımcıWalter F Parkes
David Valdes
SenaristH.G. Wells (roman)
David Duncan (önceki senaryo)
John Logan (senaryo)
UyarlamaH.G. Wells'in Zaman Makinesi romanı
OyuncularGuy Pearce
Samantha Mumba
Mark Addy
Sienna Guillory
Phyllida Law
Alan Young
Omero Mumba
Yancey Arias
ile Orlando Jones
ve Jeremy Irons
MüzikKlaus Badelt
KurguWayne Wahrman
DağıtıcıDreamWorks (USA)
Warner Bros
CinsiSinema filmi
TürüMacera, Korku, bilimkurgu
RenkRenkli
Yapım yılı2002, ABD
Çıkış tarih(ler)i3 Mart 2002
Süre96 dk.
Dilİngilizce
Bütçe80.000.000 dolar

Zaman Tüneli (The Time Machine), zamanda yolculuk konusunu işleyen, yönetmenliğini Simon Wells'in gerçekleştirdiği, korku-bilimkurgu türündeki 2002 yapımı filmdir. Guy Pearce, Samantha Mumba, Omero Mumba ve Jeremy Irons gibi oyuncuların rol aldığı filmi Simon Wells, büyükbabası ünlü yazar H.G.Wells'in Zaman Makinesi romanından uyarlamıştır. 1960 tarihli George Pal'ın çektiği uyarlamanın yeniden çevrimidir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1899 yılında New York'ta, Columbia Üniversitesi'nde öğretim görevlisi ve bir mucit olan Alexander Hartdegen (Guy Pearce) zamanın bir boyut olarak diğer üç boyuttan farksız olduğunu ve bu boyutta da aynı diğer boyutlarda olduğu gibi yolculuk yapılabileceğine inanmaktadır. Bu arada sevgilisi Emma (Sienna Guillory) bir soyguncu tarafından öldürülür. Hartdegen adeta yıkılır. Bu olay üzerine zaman yolculuğunu yapma isteği içinde daha da artar. Zamanda yolculuk yapıp geçmişi değiştirmeyi kafasına koymuştur. Eğer geçmişte birkaç dakika öncesine dönerse ölen sevgilisini kurtarabilecektir. Nitekim öyle olur. Alexander yaptığı zaman makinasıyla birkaç dakika öncesine dönebilmiş ve gerçekleşecek olan kazadan sevgilisini kurtarmıştır fakat hemen ardından birkaç dakika sonra sevgilisi benzeri bir kazada gözleri önünde tekrar ölür.

Perişan olan Alexander, sevgilisinin defalarca başka çeşit kazalarda ölmesine mani olamadığını anlar ve geçmişi neden değiştiremediğini öğrenebilmek için geleceğe gitmeye karar verir. Alexander, bilimin geçmişi nasıl değiştireceği sorusunu çözüp çözemeyeceğini keşfetmek için 2030'a gider. New York Halk Kütüphanesinde, Vox 114 adlı bir holografik kütüphaneci, geçmişe zaman yolculuğunun imkansız olduğu konusunda ısrar eder. Alexander hemen sonra, Ay'ın ay kolonicileri tarafından kazara yok edilmesinin Dünya'yı neredeyse yaşanmaz hale getirmeye başladığı 2037 yılına gider. Enkazdan kaçınmak için zaman makinesini yeniden çalıştırmaya başlatırken, bilincini kaybeder ve yeniden uyanmadan önce 802.701 yılına gider. Fakat bu gelecekte hiçbir şey beklediği gibi değildir. Geçen binyıllar boyunca insanoğlu iki ayrı canlıya evrimleşmiştir.

İnsan ırkı ilkel bir yaşam tarzına geri dönmüştür. "Eloi" olarak adlandırılan bazı kurtulanlar, bir zamanlar Manhattan'ın olduğu yerin uçurumlarının kenarlarında yaşamaktadırlar. Alexander, İngilizce konuşan birkaç Eloi'den biri olan Mara adında sevimli, çekici, koyu saçlı genç bir kadın tarafından tekrar sağlığına kavuşturulur. Gökyüzünde parçalanmış şekilde olan ayı gözlemler ve belki de öğretilerinin bu geleceğe yol açtığını öne sürer. Bir gece, Alexander ve Mara'nın küçük kardeşi Kalen, korkutucu, pürüzlü dişli bir yüz ve adlarını çağıran bir yaratık hayal eder. Alexander, Mara'ya rüyayı söyler ve Mara'ya hepsinin bu rüyayı gördüğünü söyler ve Mara, saatinin kayıp olduğunu fark eder. Ertesi gün, Eloiler saldırıya uğrar ve Mara, maymun benzeri canavarlar tarafından yeraltına çekilir. Yaratıklara "Morlocks" denilmektedir ve Eloi'leri yiyecek için avlarlar. Kalen, Mara'yı kurtarmak için Alexander'ı 800.000 yıl geçmesine rağmen halen çalışır durumda olan Vox 114'e götürür.

Vox'tan Morlock'ları nasıl bulacağını öğrenen Alexander, kabusundaki yüze benzeyen bir açıklıktan yeraltındaki inlerine girer. Yakalanır ve Mara'nın kafeste oturduğu bir alana atılır. Alexander, akıllı, insansı bir Morlock ile tanışır ve Morlock'ların Ay'ın parçalanmasından sonra yeraltına giren insanların evrimsel torunları olduğunu, Eloi'lerin ise yüzeyde kalanlardan evrimleştiğini açıklar. İnsansı Morlocklar, diğer Morlockları yöneten telepatlardan oluşan bir kasttır.

Morlock, Alexander'ın Emma'nın kaderini değiştiremeyeceğini, çünkü onu zaman makinesini yapmaya en başta iten şeyin onun ölümü olduğunu açıklar: onu kurtarmak zamansal paradoks nedeniyle sanal bir imkansızlıktır. Daha sonra Morlock'ların zaman makinesini yeraltına getirdiğini ortaya çıkarır ve Alexander'a içine girmesini ve eve dönmesini söyler. Alexander makineye girer ama Morlock'u da yanına alarak savaşırken onları geleceğe taşır. Morlock, Alexander onu makinenin geçici balonunun dışına itince hızla yaşlanarak ölür. Alexander, 635.427.810 yılında durur ve Morlock mağaralarından oluşan bir arazi üzerinde sert, pas renginde bir gökyüzü ortaya çıkar.

Emma'yı kurtaramayacağını kabullenen Alexander, Mara'yı kurtarmak için geri döner. Onu kurtardıktan sonra zaman makinesini çalıştırır ve viteslerini sıkarak zamanda şiddetli bir bozulma yaratır. Morlocklar tarafından takip edilen Alexander ve Mara, zaman bozulması patladığında yüzeye kaçar, Morlockları öldürür ve zaman makinesiyle birlikte mağaralarını yok eder. Alexander, Mara ve Eloi ile yeni bir hayata başlar.

1903'te, Philby ve Alexander'ın hizmetçisi Bayan Watchit, laboratuvarında onun yokluğunu tartışmaktadırlar. Philby, Bayan Watchit'e Alexander'ın huzur bulabileceği bir yere gitmesine sevindiğini söyler. Sonra onu hizmetçi olarak kiralamak istediğini söyler ve Alexander dönene kadar bunu kabul eder. Bayan Watchit Alexander'a veda eder ve Philby laboratuvara sevgiyle bakarak ayrılır. sonra Alexander'ın uyumdan hoşlanmadığını anmak için melon şapkasını fırlatır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]