Zaman Makinesi (film, 1960)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Time Machine
Yönetmen George Pal
Yapımcı George Pal
Senarist David Duncan
Uyarlama The Time Machine
H. G. Wells
Anlatıcı Rod Taylor
Oyuncular Rod Taylor
Alan Young
Yvette Mimieux
Sebastian Cabot
Whit Bissell
Müzik Russell Garcia
Görüntü yönetmeni Paul Vogel
Kurgu George Tomasini
Dağıtıcı Metro-Goldwyn-Mayer
Çıkış tarih(ler)i 17 Ağustos 1960 (1960-08-17)
Süre 103 dakika
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Bütçe $829,000[1]
Hasılat $2,610,000[1]

Zaman Makinesi (orijinal adı The Time Machine) 1960 yılında yönetmen George Pal'ın H.G.Wells'in aynı adlı romanından uyarladığı bilimkurgu filmidir. Başrollerinde Rod Taylor, Alan Young, Sebastian Cabot, Yvette Mimeux, Tom Helmore, Doris Lloyd ve Whit Bissell yer almaktadır. Filmin senaryosunu David Duncan yazmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâye, 1899'da Londra'da yaşayan zaman makinesini icat eden mucidin, George’un hikâyesini anlatır. 31 Aralık 1899 gecesi George arkadaşlarına zamanın dördüncü bir boyut olduğunu ve içinde hareket edebilmenin mümkün olduğunu anlatır ve yaptığı makinenin küçük bir prototipini gösterip onu uzak bir geleceğe yollar. Arkadaşları gördüklerine rağmen ona pek inanmazlar. George, onları beş gün sonra tekrar gelmelerini söyler. Beş gün sonra, yani 5 Ocak 1900'de geldiklerinde üstü başı perişan bir halde çıkan George başına gelenleri anlatmaya koyulur. Kendisi bir hafta önce gösterdiği prototipin büyük boyutlu olanını yapmıştır. Misafirleri gittikten sonra makineyi kullanmış ve geleceğe gitmiştir. Bu makine sayesinde mucizevi bir şekilde 1899 yılından 802.701 yılına gitmiştir. Bu binlerce yıl uzaklıktaki gelecekte insanoğlunun iki düşman ırka bölündüğünü fark eden George, kendini acımasız bir savaşın tam ortasında bulmuştur.

George Pal imzalı film, Akademi Ödülleri’nde En İyi Görsel Efekt dalında Oscar’ı kucaklamış olup zamanda yolculuk temalı bilimkurgu filmlerinin dikkate değer örneklerinden biri olmuştur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b The Eddie Mannix Ledger, Los Angeles: Margaret Herrick Library, Center for Motion Picture Study .