Zaho (futbol kulübü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zaho
Zakho FC logo.png
Tam ad Zaho Futbol Kulübü
Kuruluş 1987; 32 yıl önce
Stadyum Zaho Uluslararası Stadyumu
Sahibi Türkiye İbrahim Tatlıses[1]
Başkan Irak Hemid Selman Sindi
Teknik direktör Libya Abdul-Hafeedh Arbeesh
Lig Irak Premier ligi

Zakho Football Club (Kürtçe:|یانا زاخو یا وه‌رزشی / Yana Zaxo ya Werzişî), Zaho, Duhok, Irak'a bağlı Kürdistan Bölgesel Yönetimi merkezli bir spor kulübüdür. Irak Premier Ligi'nde oynamaktadır.

Zaho FC'nin en büyük rakibi, her zaman en tutkulu ve şiddetli maçlarını oynadığı Duhok Derbisi olarak geçen Duhok SC takımıdır. Zaho FC, Zaho kentinde 1987 yılında kuruldu. Ana renkleri kırmızı ve beyazdır. Kulüp şu spor dallarını benimsemiştir: Futbol, basketbol, voleybol, hentbol, güreş, ağırlık, yüzme, satranç ve atletizm'dir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Zakho'da futbol, 1920'lerin başından beri gayet resmi olarak birçok yerel amatör oyunun yanı sıra düzenli aralıklarla Zakho'da veya yakın ilçelerde düzenlenen okul yarışmalarıyla oynandı. Bu, 1948'de Zakho'da ilk futbol takımının oluşumuna yol açtı. Bu, yerel işçilerden ve genç erkeklerden oluşuyordu.[2]

Başlangıç[değiştir | kaynağı değiştir]

1986 yılında, başkan Yousef Dawad Jabo ve üyelerden oluşan Zakho Gençlik Spor Merkezi'nin yönetim ekibi: Ali Omran, Beşar Rahmallah, Khaled Hüseyin, Neshan Kerob, Khalat Ramazan ve Khwaste Furman, Spor Merkezinin yerini almak veya bir parçası olmak için Zakho Futbol Kulübü'nü başlatma fikri geldi. Irak Ulusal Olimpiyat Komitesine göre, kulübün oluşturulmasında aranan şartlardan biri, Spor Merkezinin kulübün kayıt altına alınmasından en az bir yıl önce spor müsabakalarına gerçek katılımının olmasıydı. Böylece spor komitesi farklı yaş grupları için takımlar oluşturdu ve farklı Dostluk Maçlarında yarışmaya başladı.

Bölgesel Şampiyona[değiştir | kaynağı değiştir]

1986'da Zakho, Duhok'taki Duhok Polisi'ne karşı Zakho Gençlik Merkezi, Duhok Gençlik Merkezi, Duhok öğrencileri ve Duhok SC adı altında bölgesel bir turnuvada yarıştı. Zakho, Duhok FC dahil tüm katılımcıları penaltılarla mağlup ettikten sonra yarışmayı kazanmaya devam etti. Sporting Center'ın gerçekleştirdiği bölgesel turnuvaya ek olarak, aynı zamanda kuruluş tekliflerini önemli ölçüde artıran Basketbol, Güreş, Halter ve Vücut Geliştirme gibi diğer spor dallarında da başarılı oldular. Nihayet 3 Haziran 1987'de kulüp resmen tescil edildi.

İlk sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Kulübün 1987’deki kuruluşundan bu yana kulüp, Irak’ın FA’nin 1990’a kadar zorunlu kıldığı herhangi bir yarışmaya çeşitli nedenlerle katılamadı. Sonunda At-Ta'mim kulübü, Serwan kulübü, Alkarma ve Qurqosh ile birlikte Kuzey Grubu'ndaki 1990/91 Üçüncü Bölümüne katıldılar. Her takım evde ve deplasmanda oynayacak ve 3. ligin finaline katılacak - bunun galibi İkinci Lig'e yükselecekti. Zakho gruba 15 puan kazandırmış, ancak 1991'deki Irak isyanı Irak futbol takviminin geri kalanının iptaline yol açmıştı. Zakho taraftarları bu duruma fazlasıyla üzülmüşlerdi.

1991-92 sezonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ertesi sezon Zakho, Olimpiyat Komitesi başkanı Uday Hüseyin’in Kuzey Iraklı sporcuların hiçbirine müdahale etmemesini garanti altına almasının ardından spor faaliyetlerine geri döndü. Zakho, Duhok SC, Qurqosh, Al Karama ve Ta'lfar ile çizildikten sonra bir kez daha Kuzey grubundaydı. Zakho, 5 galibiyetten ve 3 beraberlikten sonra grupta zirveye ulaştı ve son tura yükseldi.

Son turda Zakho, Samawa FC, The Neighborhood ve Al Hillah'ın her birini oynayacaktı. Zakho grubu 7 sayı ile kazandı ve Irak Üçüncü Lig şampiyonu oldu ve ikinci bölüme hak kazandı.

Yeni stadyum 3 Haziran 2015'te Zakho FC yeni stadyumlarının açılışını kutladı. Irak millî takımına karşı gayri resmi dostluk maçını Zakho Uluslararası Stadyumu'nda oynadılar. Maçı Irak millî takım 2-0 kazandı.

Stadyum[değiştir | kaynağı değiştir]

İç saha maçlarını, Zaho'da bulunan 25.000 seyirci kapasiteli Zaho Uluslararası Stadyumu'nda oynamaktadır.

Takım kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

2020 itibarıyla

Mevki Futbolcu
2 Irak DF Barzan Ahmed (kaptan)
3 Irak DF Hussein Jamal
7 Irak OS Waleed Salman
9 Irak FV Mustafa Hanoon
10 Irak FV Ziyad Ahmed
11 Irak OS Ahmed Salam
16 Irak OS Dalovan Mahdi
17 Irak OS Saif Khalid
18 Irak FV Mohammed Jawad
19 Irak DF Omar Abdullah
21 Irak OS Ramdhan Seddiq
22 Irak KL Dalovan Mohammad
29 Irak DF Ridha Nasrallah
30 Irak DF Mohammed Nasser Noomi
Mevki Futbolcu
Irak OS Sihad Yassin
Irak KL Mohammed Shaker
Irak DF Ali Kadhim
Irak OS Hatem Zaidan
Irak OS Hassan Challob
Irak KL Arian Sevok
Irak OS Omar Adnan
Irak OS Ali Rashid
Irak OS Saif Salman
Irak OS Ahmed Mohammed
Irak OS Amjad Waleed
Irak DF Essam Yassin
Irak DF Waleed Salem
Irak KL Emad Eisa
Irak OS Ahmed Adel
Irak OS Ahmed Zero
Brezilya FV Rincon

Teknik kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Pozisyonu Adı Milliyeti
Antrenör Abdul-Hafeedh Arbeesh Libya
Yardımcı antrenör Hesham Mohammed Irak
Kaleci antrenörü Nazar Abdul Aziz Irak
İdari direktör Taha Abdul Hakeem Irak
Doktor Omar Foad Irak

Yönetim tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]