Zagor (çizgi roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zagor
Yayım bilgileri
YayımcıSergio Bonelli Editore
İlk görünüm1961
YaratanSergio Bonelli
Gallieno Ferri
Hikâyedeki bilgileri
Tam adıPatrick Wilding
Takım üyelikleri,

Zagor, bir çizgi roman kahramanı. 1961 yılında Mister No'nun da senarist ve çizerleri olan Sergio Bonelli ve Gallieno Ferri tarafından yaratıldı ve ilk kez okuyucu ile buluştu.[1]

Zagor, ABD'nin Pensilvanya eyaletinin kuzeyindeki Darkwood adlı düşsel bir ormanda yaşar. Asıl adı Patrick Wilding olan Zagor, henüz küçük bir çocuk iken anne-babası Darkwood yakınındaki evlerine Salomon Kinsky tarafından kışkırtılan Kızılderili Abenaki kabilesinin düzenlediği saldırıda öldürülür. Zagor nehre atlar, bir süre sürüklenir, daha sonra Nathaniel Fitzgeraldson (Fitzy) adındaki bir avcı tarafından fark edilerek kıyıya çıkarılır ve büyütülür. Fitzy ile geçirdiği yıllar boyunca avlanmasını ve balta fırlatmasını öğrenir. Ancak intikam ateşi de yüreğini kavurmaktadır. Bir gün Salomon Kinksy'nin yerini öğrenir ve intikamını almak için Fitzy'den ayrılır. Gerçekleştirdiği bir baskınla Salomon'u ve beraberindeki kızılderilileri öldürür. Ancak bu esnada Salomon'un babasını öldürme sebebini de öğrenir. Evlenmeden önce orduda rütbeli bir subay olan baba Wilding, Abenaki Kızılderililerine bir katliam gerçekleştirmiştir ve kendisinden de bunun intikamı alınmıştır. Karışık duygular içindeki genç Patrick uzun süre kendini toplayamaz. Bir gün ormanda kızılderili saldırısından hayatlarını kurtardığı bir cambaz topluluğu olan Sullivan'larla tanışır ve bu yeni dostları kendisine Kızılderili Algonkin Kabilesinin dilinde "Baltalı İlah" anlamına gelen "Zagor Tenay" adını verirler. Zagor sergilediği birkaç numara ile Kızılderilileri kendisinin bir yarı-tanrı olduğuna inandırır ve barışın korunması için harcadığı çabaları sonucunda Darkwood'un egemeni olup bataklıkta bir kulübe inşa ederek Çiko ile birlikte oraya yerleşir.

Zagor'un en yakın dostu Çiko, çoğu macerada onunla birliktedir. Çiko, Meksikalı bir soyludur ve tam adı "Cico Felipe Cayetone Lopez Martinez ve Gonzales"tir. Oburluğu kendisinin bir zaafıdır. İlk başta yüreksiz biri gibi görünse de yeri geldiğinde dostları için hayatını tehlikeye atmaktan çekinmez. Sevimli, esprili, kültürlü bir karakter olarak serüvenlere renk katar.

Türkiye'de 1962-1970 yılları arasında Ceylan Yayınları, 1970-1993 yılları arasında Tay Yayınları, Temmuz 1996-Ocak 2000 ayları arasında AD Yayıncılık, sonra Aksoy Yayıncılık, ve Nisan 2002'den itibaren Lâl Kitap tarafından yayınlanmıştır.

Sinema uyarlamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

İtalyan çizgi romanı Zagor'un üç sinema uyarlaması vardır. Her üçü de Türkiye'de yapılmış sinema filmleri şunlardır[2][3][4][5][6]

Yıl Film Yönetmen Zagor rolü Diğer oyuncular
1970 Zagor Mehmet Aslan Cihangir Gaffari Yılmaz Köksal, Kazım Kartal, Hüseyin Zan
1971 Zagor Kara Bela Nişan Hançer Levent Çakır Ergun Köknar, Muzaffer Tema, Yavuz Selekman
1971 Zagor Kara Korsanın Hazineleri Nişan Hançer Levent Çakır Ergun Köknar, Muzaffer Tema, Yavuz Selekman

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Daniele Alfonso. "Zagor". cizgiromanoku.com. 7 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2015. 
  2. ^ "Zagor" (İngilizce). IMDb. 16 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2011. 
  3. ^ "Zagor". sinematurk.com. Erişim tarihi: 7 Kasım 2011. [ölü/kırık bağlantı]
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2020. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2020. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2020. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Paykal, Eren M. (2011). "Zagor’da Kim, Kimdir?". Lâl Kitap

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]