Zündapp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1934 Zündapp boksör motorlu şaft tahrikli KS500 motosikleti

Zündapp, 1984 yılına kadar üretime devam etmiş Alman motosiklet üreticisi. Firma 1917 yılında Nürnberg'de Fritz Neumeyer, Friedrich Krupp AG ve makine parça imalatçısı Thiel tarafından "Zünder- und Apparatebau G.m.b.H." adı ile ateşleme düzeneği imalatı amacı ile kurulmuştur. 1919 yılında birinci dünya savaşının sona ermesinden sonra silah ihtiyacı azaldığından Neumeyer firmanın tek sahibi olarak motosiklet imalatına yönelmiştir. Firma 1984 yılına kadar üretime devam etmiştir.

Zündapp, motosiklet dışında otomobil ve dikiş makinesi gibi çeşitli alanlara da el atmış ama motosikletteki kadar başarılı olamamıştır.

[[Dosya:Porsche Typ12 Model Nuremberg.jpg|küçükresim|sol|Porsche model tip 12, Endüstri Kültür Müzesi, Nürnberg] 1931'de Ferdinand Porsche ve Zündapp ilk Herkes için araba adı ile ünlenen milli projede ilk kez ismi "Volkswagen" olarak geçen aracın da üretimi yapmışlardır. Porsche 4-silindirli motoru tercih ederken, Zündapp su soğutmalı 5 silindirli radyal motoru tercih etmiştir. 1932'de üç prototip de halen kullanımda iken daha sonra her üçü de savaş sırasında kaybolmuştur.

Zündapp'ın KS750 şasisinden esinlenen BMW, R75 kodu ile iki silindirli, boksör motorlu, hava soğutmalı ve sepetli motosiklet üreterek İkinci Dünya Savaşında Alman ordusuna destek vermiştir.

Zündapp'ın bazı iki zamanlı modelleri 1980'lerde Hindistan asıllı Enfield tarafından imal edilmeye devam etmiştir..

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]