Yurdal Tokcan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yurdal Tokcan
Genel bilgiler
Doğum1966 (57 yaşında)
Ordu, Türkiye
UyrukTürk
AlanıUd Sanatçısı
Sanat eğitimiİTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı (1988)

Yurdal Tokcan (d. 1966, Ordu),[1] ud sanatçısıdır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yurdal Tokcan, 1988 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu. Aynı üniversitede master yaparken 1989-1997 yılları arasında ud sazı öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1990 yılında, sanat yönetmenliğini Tamburi Necdet Yaşar'ın yaptığı Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'na ud sanatçısı olarak atandı.

Yurdal Tokcan, ud sazının geleneksel icrasını günümüz tınılarıyla birleştirerek kendi özgün tekniğini geliştirdi. Bu tekniğin yansımalarını perdesiz gitar üzerinde de uygulayan Tokcan'ın, geleneksel melodi zenginliğini teknik ve çoksesli tınılarla birleştirdiği birçok saz eseri de bulunmaktadır.

İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu'ndaki görevinin yanı sıra, İstanbul Fasıl Topluluğu, İstanbul Tasavvuf (Dergah) Topluluğu ve özellikle akademik kurumlarda konserler verdiği İstanbul Sazendeleri ile birlikte çalışmalarına devam etmektedir. Tokcan albüm ve kayıt çalışmalarına katıldığı bu ekiplerle birlikte Türk Müziğini temsilen birçok ülkede (Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İspanya, Yunanistan, Türkmenistan, Bosna-Hersek, İsrail vb.) konserler vermiştir.

Bütün bu aktivitelerin yanı sıra, Nisan 2001'de Amsterdam Perküsyon Grubu ve Oda Orkestrası ile birlikte katıldığı 'Ud Sazı Etrafında Avrupa Müziği' konulu konserde solist sanatçı olarak yer almış; Mercan Dede Ensemble ile 2000-2001 yıllarında Akbank Uluslararası Caz Festivali'ne katılmıştır. Yine Şubat 2002'de Göksel Baktagir ve İsrailli Müzisyenlerle oluşturdukları Grup Baharat ile birlikte İsrail'de birçok konser vermiştir.

Almanya Dresten'de düzenlenen 3.Uluslararası Ud-Lavta Festivali'ne davet edilmiş ve burada Türkiye'yi temsilen yer almıştır.

Kudsi Erguner'in çeşitli projelerinde de yer alan Yurdal Tokcan, Erguner ile birlikte yurt içinde ve yurt dışında birçok konsere katılmıştır.

1997'de Fransa'da, Burhan Öçal, Göksel Baktagir, Selim Güler, Arif Erdebil'den oluşan ekiple yaptıkları konser aynı zamanda albüm olarak piyasaya sürülmüş ve 1998'de Fransız otoriteleri tarafından en iyi etnik albüm olarak ödüllendirilmiştir.

2002 yılında Hisleniş isimli solo ud albümü yayınlandı. 2004 yılında ise Bende Can isimli 2. solo albümünü yayınladı.

Besteleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ay Işığında Hislerim
  • Senle Can
  • Can Suyum
  • Benim Rüyam
  • Gül
  • Şenlik

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yurdal Tokcan" (İngilizce). oud.eclipse.co.uk. 15 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]