Yunanistan başbakanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
5.46.183.68 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 16.07, 31 Aralık 2016 tarihli sürüm (Link hatalı. Yunanistan yönetim biçimi yerine T.C. İçişleri Bakanlığının linki verilmiş.)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yunanistan Cumhuriyeti Başbakanı
Πρωθυπουργός της Ελληνικής Δημοκρατίας
Coat of Arms of Greece (Monochromatic).svg
Görevdeki
Aleksis Çipras

21 Eylül 2015'den tarihinden beri
Atayan Cumhurbaşkanı
Açılışı yapan Spiridon Trikupis
Oluşum 13 Ocak 1833
Websitesi primeminister.gov.gr

Yunanistan Cumhuriyeti Başbakanı (Şablon:Lang-el), Yunanistan'ın hükümet başkanı olan makam.

1975 tarihli Yunan Anayasası uyarınca Başbakan resmi olarak Cumhurbaşkanı tarafından atanır, Bakanlar Kurulu da Başbakanın teklifiyle Cumhurbaşkanı tarafından atanır.[1]

Cumhurbaşkanı Parlamento'da mutlak çoğunluğa sahip olan partinin liderini başbakan olarak atar. Parlamentoda hiçbir partinin mutlak çoğunluğa sahip olamaması durumunda ise nisbi çoğunluğa sahip siyasi partinin liderine en yüksek güvenoyuna ulaşabilecek hükümeti kurma yetkisini verir. Başarısızlık halinde sırasıyla ikinci ve üçüncü büyüklükteki partilerin liderlerine hükümeti kurma yetkisini verir. Görevlendirilen kişinin 3 gün içinde hükümet kurulması gerekmektedir. Tüm hükümet girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanması halinde Cumhurbaşkanı Parlamentoda üyesi olan tüm siyasi parti liderlerini toplantıya çağırarak seçimlere kadar ülkeyi yönetecek bir hükümet oluşturmaya çalışır. Bu girşiminde başarısızlıkla sonuçlanması halinde Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı'nı geçici olarak başbakanlığa atar.

Ayrıca

Kaynakça

  1. ^ Yunanistan Yönetim Sistemi, Cem Toker.