Yukarıtulgalı, Özalp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yukarıtulgalı
Ülke  Türkiye
İl Van
İlçe Özalp
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.258
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0432
İl plaka kodu 65
Posta kodu 65800

Yukarıtulgalı, Van ilinin Özalp ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında geniş bilgi yoktur. Fakat yakın tarihte kürt/ermeni isimlerin değişmesi sonucu bu adı almıştır. Daha önceki Axurik idi ve yukarı anlamında Jori ile kullanılınca da Axurika Jori diye anılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında geniş bilgi yoktur. Fakat özgün oryantalist-Kürt/İran-Pers /Anadolu-Türk geleneklerinin etkisi yadsınanamaz.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Van il merkezine 95 km, Özalp ilçesine 35 km uzaklıktadır. Doğusunda İran'ın köyleri olan Tevre ve Kerkıj köyleri,kuzeybatısında Damlacık mahallesi, batısında Aşağı Tulgalı mahallesi ve güneyinde Bakışık köyleri bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Tipik Doğu Anadolu ikliminin sert ve karasal iklimi vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 1258
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ne yazık ki son yıllarda bu durum yerini çok vahim bir olaya bırakmıştır ve eski randımanlı zamanlarını arar olmuştur köy halkı. Mahalledeki gençler bodruma 2000 yılından sonra aileleriyle yerleşmiş olup şehir hayatına uyum sağlamaya başlamışlardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp 25 km stabilize/toprak yoldan sonra asfalta ulaşım sağlanabiliyor. Mahallede elektrik ve sabit telefon çok sonraları gelse de vardır. ADSL hizmeti yoktur.

Eğitim: mahalleden çıkan gençler eğitime önem vermiş, ilköğretimden ziyade ortaöğretim ve yüksek öğretim kurumlarında eğitim gören öğrenci sayısında da bariz artışlar söz konusudur. Kız çocukların eğitim-öğrenime kazandırılması en sevindirici durumudur mahallenin. Köylü istanbul, bodrum, izmir, van merkeze olmak üzere birkaç şehre göç vermiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

misafir perver geleneklerine bağlı bir köy olup tarıma verilecek desteklerle verimli topraklar değerlendirilebilir.