Yukarıaydere, Hanak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.24, 1 Ekim 2016 tarihinde II. Niveles (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17661535 numaralı sürüm (düzenleme AWB ile)
Yukarıaydere
Ardahan
Ardahan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ardahan
İlçe Hanak
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 133
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0478
Posta kodu 75900

Yukarıaydere, Ardahan ilinin Hanak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün adı köyün yanından geçen çaydan gelmektedir. Köyün tarihi, Ahıska Türkleri ve Kıpçak Türkleri'ne kadar uzanır. Köyün ilk öğretmenleri Cumhur Cebir ve Vehbi Engin'dir.

Kültür

Ahıska Türkleri ve Kıpçak Türkleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.Geleneklerine sahiptirler.Akrabalık bağları oldukça güçlüdür.

Hinkal, haşil, pişi, katmer, içli kete, mafiş, cırnaklama, horre çorbası, püşürük aşı, evelik aşı, ayran çorbası, nezik, çinçar çorbası, erişte pilavı, hedik, feselli, zup yemeği gibi yemek çeşitleri vardır. Ayrıca PosofӀu Aşık Zülali de eşi Pamuk hanım vefat edince bu köye gelip Bedir adlı dul bir kadınla evlenmiştir.

Coğrafya

Ardahan iline 48 km, Hanak ilçesine 22 km uzaklıktadır. Köy bir dağın eteğine kuruludur ve etrafı Cin Dağı ile çevrilidir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Kış mevsiminde çok kar yağar. Yaz mevsimindeyse gündüzleri çok sıcak, geceleri ise çok soğuk geçer.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014
2007 133
2000 202

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol çok bozuk olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça

Dış bağlantılar