Yukarı Silezya Metropolitan Birliği

Koordinatlar: 50°15′K 19°00′D / 50.250°K 19.000°D / 50.250; 19.000
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Landkarte des Oberschlesischen Metropolenverbunds
Yukarı Silezya Metropolitan Birliği

Yukarı Silezya Metropolitan Birliği (Lehçe: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia) ya da Yukarı Silezya Metropolü (Lehçe: Metropolia Górnośląska), Polonya'nın Silezya Voyvodalığı'nda birbirine komşu on dört kentin bir araya gelerek oluşturduğu geniş şehir bölgesidir.

Bu şehir birliği, toplamda 2.7 milyona varan nüfusuyla Polonya'nın en büyük metropolitan bölgelerinden birinde yer alır. Yukarı Silezya Metropolitan Birliği, Silezya Metropolitan Alanı'nın bir parçasıdır ve bu alanın nüfusu ise 5.3 milyon kadardır. Şehir birliği ülke ekonomisinin de önemli bir parçasıdır ve ülkenin gayri safi yurt içi hasılanın %8'ini oluşturur.

Birlik yerel girişimlerle kurulmuştur ve birliğe katılım isteğe bağlı olmuştur. Bölge nüfusunun büyük bölümü birliğin oluşturulması konusunda destek vermişlerdir. Birliğin kuruluşu için ilk öneri ve adım birliğe dâhil kentlerin belediye başkanlarının bir araya gelerek 9 Ocak 2006 tarihinde bir bildiriye imza atmalarıyla gelmiştir. Bu bildiri 8 Haziran 2007 tarihinde de ilgili Polonya makamlarınca imzalanıp onaylanarak resmî bir oluşum hâlini almıştır. 2006 ve 2007 yıllarında tüm bu şehirlerin Silezya kenti adı altında birleştirilmesi düşünülmüştür.