Yukarı Atlaslar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yukarı Atlaslar
Tizi'n'Toubkal.jpg
Yukarı Atlaslar'ın en yüksek noktası olan Tubkal Dağı
Yükseklik 4.167 m

Yukarı Atlaslar (Arapça: الاطلس الكبير, Fransızca: Haut Atlas), Kuzey Afrika'da, Fas'ın orta kesiminde dağ sırası.

Atlas Dağlarının bir parçasını oluşturur. Atlas Okyanusu kıyısından Cezayir sınırına kadar kuzeydoğu doğrultusunda 779 km boyunca uzanır. Üzerinde yüksekliği 3.600 m'yi geçen birçok doruk vardır; bunların başlıcaları Ayaşi Dağı (3.747 m), Irhil M'goun (4.071 m) ve Atlas Dağlarının en yüksek noktası olan Tubkal Dağıdır (4.165). Yukarı Atlaslar'da Tişka (2.267 m), Test (y. 2.225 m) ve Talrhemt (y. 2.210 m) gibi ünlü geçitler de vardır.

Alçak dorukların tepeleriyle kuzey tarafları mantar meşesi, kavak, çam ve sedir ormanlarıyla kaplıdır; sulama yapılan yerlerde ceviz vb ağaçlar da yetişir. Dağların alçak yamaçlarında sulak vadilere rastlanır. Buralarda küçük tarlalarda sulu tarım yapan Berberi topluluklar yaşar. Dağların sıcak ve kuru Sahra rüzgarlarına açık olan güney yamaçları genellikle çıplaktır.

Yukarı Atlaslar'dan bakır, demir cevheri, kurşun, cıva ve manganez çıkarılır. Doruklar karla örtüldüğünden çok sayıda kişi bölgeye kayak yapmaya gelir. Tubkal Ulusal Parkı da turistik bir merkezdir.