Yugoslav Çalışmaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yugoslavya Ansiklopedisi

Yugoslav çalışmaları (Sırp-Hırvatça: Jugoslavistika, Југославистика; Slovence: Jugoslovanske študije; Makedonca: Југословенски студии; Arnavutça: Studime Jugosllave; Almanca Jugoslawistik; Latince: Iugoslavistica) disiplinler arası bir bilim dalıdır. Yugoslav döneminin, özellikle tarihi (Yugoslavizm, Yugoslavya Krallığı, Yugoslavya Cephesi, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti, Yugoslavya'nın dağılması ve Yugoslav Savaşları) ve aynı zamanda dilleri, edebiyatları ve felsefesi hakkındaki çalışmaları da kapsamaktadır. Tarihsel olarak Yugoslav Çalışmaları terim aynı zamanda Sırpça, Hırvatça, Makedonca, Boşnakça, Slovenya ve Karadağ çalışmaları için bir şemsiye terim olarak kullanılmıştır.

Yugoslav Çalışmaları akademisyenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Vesna Drapac (2012). "Reviewed Work: New Perspectives on Yugoslavia: Key Issues and Controversies by Dejan Djokić, James Ker-Lindsay". The English Historical Review. 127 (528): 1272-1274. 30 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2022. 
  2. ^ "Stories about the Otherness, Identity and Housing". Blesok. 29 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2022. 
  3. ^ "Fred Singleton Archive". University of Bradford. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2022.