İçeriğe atla

You'll Never Walk Alone

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Stad kapısında bulunan You Will Never Walk Alone yazısı

You'll Never Walk Alone (Türkçe: Asla Yalnız Yürümeyeceksin), Rodgers and Hammerstein müzikalinden bir parçadır ve ilk defa bir Broadway müzikalinde seslendirilmiştir. Daha sonraları önce Gerry and the Pacemakers tarafından bir hit haline dönüşmüştür. Parçayı diğer seslendiren sanatçılar arasında Frank Sinatra,Jerry Lewis, Judy Garland, Doris Day, Ray Charles, Elvis Presley, Kate Smith, Olivia Newton-John, Tom Jones, The Blind Boys Of Alabama, Kiri te Kanawa, Bryn Terfel ve Mario Lanza gibi dönemin ünlü Rock&Roll, blues ve R&B sanatçıları da bulunmaktadır. Ayrıca Andre Hazes ve The Three Tenors (Pavarotti, Domingo, Carreras) da bu parçayı seslendirmiştir.

Parçanın ve muzikalin ilk bestelenme/sahnelenme senesi 1945 olup Gerry and the Pacemakers sayesinde hit yaptığı yıl 1963'tür. 1963-1964 sezonu boyunca Dj Stuart Bateman maç başlamadan önce Anfield’da haftanın ilk 10 listesindeki şarkıları çaldı. 10 Kasım 1963'te you'll never walk alone listelere 18 numaradan girdi. Bir sonraki hafta yedinciliğe yükseldi ve bu sayede Stuart Bateman’ın çaldıkları içinde yer alıp, Anfield’da ilk kez hoparlörlerden yükseldi. bunun son olmayacağı da kısa sürede ortaya çıktı.

Parçanın bu Liverpool tarafından benimsenmesinin sebebiyse taraftarlarının sözlerini beğenmesinden başka bişeyle ilgili değildir. Sanılanın aksine parça ne bir kilise ilahisidir ne de facialarla ilgidir. 'You Will Never Walk Alone' sözleri 2 Ağustos 1982'de takımın eski yöneticlerinden Bill Shankly'nin onuruna Anfield'un girişine yazılmış. 1985'te yaşanan Bradford yangınından sonra ölen taraftar anısına şarkı yeniden kaydedilmiştir.