Yoshino Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yoshino Daiju Barajı

Yoshino Nehri (吉野川 Yoshino-gawa) Japonya'nın Shikoku adasında bulunan nehir. Uzunluğu 194 km (121 mi) ve suladığı alan 3.750 km2 (1.450 sq mi)dir. Shikoku adasının Shimanto Nehrinden sonraki 2. büyük nehridir ve adanın dört farklı bölgesini sulamaktadır.

Tone Nehri, Chikugo Nehri ile birlikte Japonya'nın en büyük üç ırmağından biri olarak kabul edilir ve Shikoku Saburō olarak da bilinmektedir(四 国 三郎; Saburō, üçüncü oğullar için bu bölgede popüler bir isimdir).

Yoshino; Ino, Kōchi Bölgesindeki Kamegamori Dağından (瓶ケ森) doğmakta ve doğuya doğru akmaktadır. Otoyo'da kuzeye dönmekte ve Shikoku Dağlarını geçmektedir. Bu bölgede bulunan Ōboke Koboke olarak adlandırılan geçit Shikoku'nun turistik yerlerinden biridir. Yoshino Nehri, Ikeda, Tokushima Bölgesinde tekrar doğuya dönüp, Tokushima şehrinin kuzeyinde denize dökülmektedir. Başlıca kolları Ananai, Iya, Dōzan, Sadamitsu ve Anabuki'dir.

Nehirde, sel sonucu oluşan taşmaları önlemek için parapetleri bulunan, Shimanto'nun "Chinkabashi" köprüsünün eşdeğerleri olan bazı "dalgıç köprüler" (潜水 橋 "Sensuikyō") bulunmaktadır. Havzasına yakın bölgede inşa edilmiş Yoshino Daiju Barajı'nın (吉野川第十堰 Yoshino-gawa Daijūzeki) yeniden yapılandırılması çevreciler arasında tartışmalara yol açmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]