İçeriğe atla

Yoshida Kenkō

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yoshida Kenkō
兼好
Yoshida Kenkō
Doğum1284
Ölüm1350
MeslekŞair ve keşiş

Yoshida Kenkō (Japonca兼好; 1284-1350), Kamakura döneminde yaşamış bir Japon şair ve keşiş. En ünlü eseri, Orta Çağ Japon edebiyatının en çok çalışılan eserlerinden biri olan Tsurezuregusa 'dır.[1]

Kenkō muhtemelen 1283'te bir yönetim görevlisinin oğlu olarak doğdu. Yoshida Shinto yetkilileri tarafından hazırlanan sahte belgeler, asıl adının Urabe Kaneyoshi olduğunu ve soyadının daha sonra Yoshida olduğunu iddia etse de Ogawa Takeo'nun yaptığı yeni araştırmada tüm bunların yanlış olduğu yakın zamanda kanıtlandı.[2] İmparatorluk sarayında muhafız subayı oldu. Yaşamının sonlarında kamusal yaşamdan emekli oldu ve Budist bir keşiş oldu. Bunun nedenleri bilinmemektedir, ancak ya Iga valisinin kızına duyduğu mutsuz sevginin ya da İmparator Go-Uda'nın ölümü üzerine yas tutmasının onun dönüşümüne neden olduğu tahmin edilmektedir.

Şiir yazmasına ve imparatorluk sarayında bazı şiir yarışmalarına katılmasına rağmen, Kenkō'nin kalıcı ünü, ölümünden sonra yayınlanan 243 kısa denemeden oluşan koleksiyonu Tsurezuregusa 'ya dayanmaktadır. Denemelerin temaları arasında doğanın güzelliği, yaşamın geçiciliği, gelenekler, dostluk ve diğer soyut kavramlar yer alıyor. Çalışma, yazarın fırçasının yalnızca düşüncelerin yönlendirmesiyle bir konudan diğerine geçmesine izin veren bir tür bilinç akışı yazısı olan zuihitsu tarzında yazılmıştır. Bazıları yalnızca bir veya iki cümlenin kısa açıklamalarıdır; diğerleri, genellikle söylemsel kişisel yorumların eklenmiş olduğu bir hikâyeyi birkaç sayfada anlatır.

Tsurezuregusa, 15. yüzyılda zaten popülerdi ve 17. yüzyıldan itibaren bir klasik olarak kabul edildi. Modern Japon lisesi müfredatının yanı sıra bazı Uluslararası Bakalorya Diploma Programı okullarının bir parçasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sato, Hiroaki (1995). Legends of the Samurai. Overlook Duckworth. s. 193. ISBN 9781590207307. 
  2. ^ 412102463X ; see also 「卜部兼好伝批判−「兼好法師」から「吉田兼好」へ」(『国語国文研究』49号、2014年3月)(Japonca)

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Chance, Linda H. Formless in Form: Kenko, Tsurezuregusa, and the Rhetoric of Japanese Fragmentary Prose. Stanford UP, 1997.
  • Keene, Donald. Essays in Idleness: The Tsurezuregusa of Kenko. Columbia UP, 1967.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]