Yollarüstü, Tercan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yollarüstü
—  Köy  —
Erzincan
Erzincan
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzincan
İlçe Tercan
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 374
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 446
İl plaka kodu 24
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Yollarüstü, Erzincan ilinin Tercan ilçesine bağlı bir Zaza-Alevi köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski bir ermeni köyüdür. Köy önceleri can dağı'nın zirvelerine yakınken daha sonra Fırat Nehri'nin yanına taşınmıştır. Daha sonra bölgeye Tunceli ve Erzurum'dan gelen Zaza Alevileri yerleşmiştir. Eski adı Vican'dır. Vican köyü çok eski bir tarihe sahiptir. Devlet arşivlerinde 1800 yıllara kadar uzanan belgeler vardır. Bölgenin en önemli Ermeni yerleşimlerinden biriydi. Eski Vican'da Surp Kevorks Ermeni Kilisesi yıkıntıları vardır. Ayrıca köye içme suyu getirdiği sanılan Artur adına da bir çeşme bulunur. 1915-1920 yılları arasında Ermeni tehciri sırasın Ermenilerin çoğunluğu ya öldürülmüş ya da sürgün edilmiştir. Köyde nüfus çoğunluğa zazalara geçmiştir. 1935'li yıllarda Tercan'da ki Zaza-Alevi nüfusunu azaltmak ve Türk-Sunni nüfusunu artırmak için karadeniz bölgesinden Türkler iskan ettirilmiştir. Diğer Alevi köyleri gibi (Pun, Hoğuk, Zageri vs.) Vican'a da Sunni nüfus yerleştirilmiştir. 38 Dersim sürgünü sırasında bazı köylüler batya sürgün edilmiştir. Çıkan aftan sonra köye geri dönülmüştür. Köy özellikle 1980-1985 yılları arasında çok göç vermiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Fırat Nehri'nin hemen yanında yer alır.Üç dağın ortasındadır. Köyde genel olarak Pülümür'deki gibi bir coğrafya görülür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi karasal iklim etkisindedir.Yazları genel olarak sıcak ve kurak geçer.Kışları soğuk ve serttir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy çoğunluğu Zaza-Alevi'dir.Köyde hem Zazaca hem de Türkçe konuşulmaktadır.Halk genelde Tunceli(Dersim) ve Erzurum'dan göçmüştür.Köyde 1935'li yıllarda devlet tarafından Karadeniz'den göçürülen Sünnilerde vardır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 374
1990 261
1985 421

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçim kaynağı büyükbaş-küçükbaş hayvancılıktır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ilköğretim okulu yoktur. Taşımalı eğitim de yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyonu yoktur. Sağlık evi ve sağlık ocağı yoktur. PTT şubesi ve PTT acentası yoktur.