Yolageldi, Havsa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yolageldi
—  Köy  —
Edirne
Edirne
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Havsa
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.151
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0284
İl plaka kodu
Posta kodu 22500
İnternet sitesi: [2]

Yolageldi, Edirne ilinin Havsa ilçesine bağlı bir köydür. İlçeye uzaklığı 13 km, ile uzaklığı 41 km'dir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kurucusunun Hacı İbrahim Ağa ve oğlu Kasım Yolageldili olduğu belirlenmiştir. Köyün kuzeyinde Hazinedar, güneyinde Kuleli, doğusunda Mutlu (Kofalça), batısında Taptık, güneybatısında Necatiye köyleri bulunmaktadır. Köyün doğu kenarında İnece (Teke) deresi akmaktadır. Haznedar köyünden sonra iki kola ayrılan dere köy sınırları içinde iki ayrı koldan akmakta, ana dere ve bayır altı deresi olarak adlandırılmaktadır. Geçmişte yazın suyu kesiliyorsa da günümüzde Kayalı Barajı'ndan sürekli su verilmekte ve sulama yapılmaktadır.

Bugün köyde yaşayanların atalarının Bulgaristan'ın Servi kasabası ve bu kasabaya bağlı çok yakın olan Buvatma, Yamak köylerinden 1878 yılı Osmanlı-Rus Savaşı'ndan (93 Harbi) sonra yaşadıkları yerleri terk ederek köye geldikleri bilinmektedir. Bulgaristan'dan gelişte, köylülerin bir kısmının Tekirdağ ilinin Mahramlı-Karacakılavuz, Bursa Kemalpaşa, Çanakkale Lapseki-Suluca köyüne yerleştikleri saptanmıştır. Halen oralarda akrabalıkların olduğu ve geliş-gidişlerin yapıldığı bilinmektedir. Eskiden köyde 20 tane bıçkı ve 20 tane kahvehanenin olduğu söylenmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde sünnet veya evlenme düğünleri yapıldığı zaman düğün hane sahibine herkes gücü yettiği kadar kapalı zarf içinde ismini de yazarak yardım parası verir, böylece düğün boyunca yapılan masraflar komşular tarafından sağlanmış olur. Ayrıca cuma namazı çıkışı köy halkı düğünün hane sahibi tarafından yemek yemeye davet edilir, topluca yemek yenilir ve dualar okunur. Köy dışından gelen misafirlere yemekler ikram edilir. (Mercimek veya şehriye çorbası, kuru fasulye, yolageldi yemeği -paça-, soğanlı tas kebabı, pirinç pilavı, bolca ayran, mevsim salatası ve tatlı olarak ise sütlaç, zerde, helva.) Zerde yalnız sünnet düğünü ve mevlitlerde ikram edilir.

Bayram sabahı topluca camilerinde bayram namazı kılındıktan sonra merkez camii önünde toplanılarak, en yaşlıdan en küçüğe doğru topluca bayramlaşılır, dargınlar da birbirleriyle bayramlaşır, topluca mezarlığa giderek Kur'an okunur ve yakın akrabaların mezarları ziyaret edilir.

Köyün yemekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yemeklerinden olmazsa olmazlarının arasında "darhane", modern adı ile tarhana çorbası her hanede kış boyunca yetecek kadar, sonbahar ayında hazırlanıp mutfağa konulur.

Özellikle düğünler için tavuk göğsü ile yapılan, yolageldi çorbası adı verilen ve paça adı ile de anılan bir yemek çeşidi vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Edirne iline 38 km, Havsa ilçesine 11 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 1500
2000 1151
1997 1103

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca kavak yetiştiriciliği ve kereste atölyelerinde imalat yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik sabit telefon ve internet erişimi vardır. Köy içi yollar asfalttır.