Yolageldi, Havsa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
23.04, 10 Ağustos 2016 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17463821 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)
Yolageldi
Edirne
Edirne
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Havsa
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.151
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0284
Posta kodu 22500
Resmî site
[1]

Yolageldi, Edirne ilinin Havsa ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün halkı Selvi (Servi) kazası ve Selvi kazasının Dereli, Buvatma ve Yamak köylerinden gelmiştir.

Köyümüz Edirne ili Havsa ilçesine bağlıdır. İlçeye uzaklığı 13 km'dir, il uzaklığı 41 km dir. Nüfusu 2012 yılı itibari ile

Yıl Toplam Kadın Erkek
2012 815 414 401

270 hanedir. Rakım 65. Birçok ailenin birbirleriyle kan bağı bulunmaktadır. Köyün kurucusu Hacı İbrahim Ağa ve oğlu Kasım Yolageldili olduğu belirlenmiştir. Köyümüzün kuzeyinde Hazinedar, güneyinde Kuleli, doğusunda Mutlu (Kofalça), batısında Taptık, güneybatısında Necatiye köyleri bulunmaktadır. Köyümüzün doğu kenarında İnece (Teke) deresi akmaktadır. Haznedar köyünden sonra iki kola ayrılan dere köy sınırları içinde iki ayrı koldan akmakta, ana dere ve bayır altı deresi olarak adlandırılmaktadır. Geçmişte yazın suyu kesiliyorsa da günümüzde Kayalı Barajı’ndan sürekli su verilmekte ve sulama yapılmaktadır.

Bugün köyümüzde yaşayanların atalarının Bulgaristan’ın Servi kasabası ve bu kasabaya bağlı çok yakın olan Buvatma, Yamak köylerinden 1878 yılı Osmanlı-Rus Savaşı’ndan (93 Harbi) sonra yaşadıkları yerleri terk ederek köyümüze geldikleri bilinmektedir. Bulgaristan’dan gelişte, köylülerin bir kısmının Tekirdağ ilinin Mahramlı- Karacakılavuz, Bursa Kemalpaşa, Çanakkale Lapseki- Suluca köyüne yerleştikleri saptanmıştır. Halen oralarda akrabalıkların olduğu geliş-gidişlerin yapıldığı bilinmektedir.eskiden köyümüzde 20 tane bıçkı 20 tane kahvehane olduğu söylenmektedir

25 kasım 2015 tarihinde DOĞAN GÜNCAN tarafından güncellenmiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri

Köyün gelenekleri

Köyün düğün geleneği,

Köyde sünnet veya evlenme düğünleri yapıldığı zaman düğün hane sahibine herkes gücü yettiği kadar kapalı zarf içinde ismini de yazarak yardım parası verir böylece düğün boyunca yapılan masraflar komşular tarafından sağlanmış olur. Ayrıca Cuma namazı çıkışı köy halkı Düğün hane sahibi tarafından yemek yemeye davet edilir, Topluca yemek yenilir ve dualar okunur. Köy dışından gelen misafirlere yemekler ikram edilir (mercimek veya şehriye çorbası, kuru fasulye,yolageldi yemeği (paça) soğanlı tas kebabı, Pirinç pilavı bolca ayran mevsim salatası ve talı Sütlaç,zerde,helva) ikram edilir, Tatlı çeşidi zerde yalnız sünnet düğünü ve mevlitlerde ikram edilir, Köyümüz misafirperver olarak tanımlanır ve komşu köylerimizde birçok geleneği köyümüzden örnek almıştır.

Köyün yemekleri: tarhana

Köyün yemeklerinden olmassa olmazlarının arasında (darhane) modern adı ile tarhana çorbası er hane de kış boyunca yetecek kadar, sonbahar ayında hazırlanıp mutfağa konulur.

Yolageldi çorbası

Özellikle düğün yemekleri ile birlikte yapılan (Tavuk Göğsü ile yapılan) yolageldi çorbası adı verilen ve paça adı ilede anılan bir yemek çeşidi vardır.

Dini bayramlarımızın ilk günü

Bayram sabahı topluca camilerinde bayram namazı kılındıktan sonra merkez camii önünde toplanılarak, en yaşlıdan en küçüğe doğru topluca bayramlaşılır, dargınlar da birbirleriyle bayramlaşır, topluca mezarlığa giderek kur'an okunur ve yakın akrabaların mezarları ziyaret edilir.

Coğrafya

Edirne iline 38 km, Havsa ilçesine 11 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 1500
2000 1151
1997 1103

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.kavak yetiştiriciliği kereste atölyelerinde imalat ihraccat yapılmaktadır

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik sabit telefon ve internet erişimi vardır. Köy içi yolları asfalttır 25 KASIM 2015 tarihinde Doğan GÜNCAN tarafından güncellenmiştir.

Dış bağlantılar

  • www.yolageldikoyu.net