Yol silindiri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çift tamburlu silindir

Yol silindiri, yolların ve temellerin yapımında toprak, çakıl, beton veya asfaltı sıkıştırmak için kullanılan kompaktör tipi bir mühendislik aracıdır.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir buharlı silindir

İlk yol silindirleri atlı idi ve muhtemelen ödünç alınan çiftlik aletleriydi (bkz. Silindir).

Bir silindirin etkinliği büyük ölçüde ağırlığına bağlı olduğundan, kendi kendine çalışan araçlar, 19. yüzyılın ortalarından itibaren atlı silindirlerin yerini aldı. Bu tür ilk araçlar buhar silindirleriydi. Tek silindirli buhar silindirleri genellikle temel sıkıştırma için kullanıldı ve krank milinden silindirlere sıçrama ve titreşimi teşvik etmek için düşük dişli ile yüksek motor devirlerinde, tıpkı bir titreşim silindiri ile aynı şekilde kullanıldı. Çift silindirli veya bileşik buhar silindirleri 1910'dan itibaren popüler hale geldi ve daha düzgün çalışan motorları nedeniyle esas olarak sıcak serilmiş yüzeylerin haddelenmesi için kullanıldı, ancak her iki silindir tipi de bitmiş yüzeyi yuvarlayabilir. Daha yavaş motorlar taban sıkıştırması için olduğundan, buhar silindirleri genellikle dişlileri tarafından bir göreve adanırken, daha yüksek dişli modeller genellikle sıcak katran ve talaş döşeme makinelerini takip eden "talaş kovalayıcılar" olarak anılırdı. ABD'deki bazı karayolu şirketleri 1950'ler boyunca buharlı silindirler kullandı. Birleşik Krallık'ta bazıları 1970'lerin başına kadar hizmette kaldı.

20. yüzyılda içten yanmalı motorlar geliştikçe, gazyağı, benzin ve dizelle çalışan silindirler yavaş yavaş buharla çalışan muadillerinin yerini aldı. İlk içten yanmalı yol silindirleri, değiştirdikleri buhar silindirlerine benziyordu. Motordan gelen gücü tekerleklere, tipik olarak büyük, açıkta kalan düz dişlilere iletmek için benzer mekanizmalar kullandılar. Dönemin motorlarını, özellikle de gazyağı ile çalışan motorları çalıştırmak genellikle zor olduğundan, bazı kullanıcılar onları bebekliklerinde sevmediler.

Günümüzde kullanılan hemen hemen tüm yol silindirleri dizel gücü kullanır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]