İçeriğe atla

Yitzhak Isaac Levy

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yitzhak Isaac Levy (İbranice: יצחק לוי‎); d. 15 Mayıs 1919, Manisa, Osmanlı İmparatorluğu – ö. 21 Temmuz 1977, Kudüs) Türkiye Yahudisi asıllı İsrailli şarkıcı, söz yazarı, müzikolog ve bestekârdır.

Isaac Levy, Manisa'da Sefarad Yahudisi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve 1922'de üç yaşındayken ailesiyle birlikte o zamanki Filistin'e taşındı. Kudüs Müzik Konservatuvarı'nda ve Tel Aviv'deki Samuel Rubin İsrail Müzik Akademisi'nde okudu.

1954'te İsrail kamu radyosu Kol Yisrael ("İsrail'in Sesi") için Ladino Judaeo-İspanyolca bir dizi yayın kurdu. Eşi Kohava Levy (d. 1946) ile evliliğinden Yasmin Levy adında bir kızı oldu. Kohava Levy aynı zamanda Sefarad şarkılarının şarkıcısı ve Sefarad müziğinin yetenekli bir yorumcusudur.

Yazdığı ve bestelediği müzik Türkiye Yahudileri'nin çoğunlukla konuştuğu Ladino dilindedir.[1] Ayrıca İsrail'de radyo programcısı olarak da çalışmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jewish Folklore and Ethnology Review. Jewish Folklore and Ethnology Section of the American Folklore Society. 1996. 14 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2020.