Yiğit Bulut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yiğit Bulut
Doğum 1972 (43-44 yaşında)
Keşan, Edirne
İkâmet İstanbul
Milliyet Türk
Vatandaşlık Türkiye
Eğitim Galatasaray Lisesi
Bilkent Üniversitesi
Paris Üniversitesi
Meslek Finans analisti
Bankacı
Köşe yazarı
Sunucu
Tanınma nedeni TV sunuculuğu
Cumhurbaşkanlığı Ekonomiden sorumlu Başdanışmanı
Evlilik(ler) Şule Zeybek (b. 2010) [1]

Yiğit Bulut (d. 1972; Keşan, Edirne), Türk finans analisti, bankacı, köşe yazarı ve sunucudur. 2009-2012 dönemleri arasında Habertürk TV'de genel yayın yönetmenliği yapmıştır. Temmuz 2013'te Başbakanlık Başdanışmanlığı'na atanmıştır.[2] 30 Ağustos 2014 tarihinde ise Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlığına getirilmiştir.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası Adalet Partisi'nden 1977 yılında Edirne milletvekili seçilen Mustafa Bulut'tur. Galatasaray Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans bölümü mezunudur. Sorbonne Üniversitesi'nde yüksek lisans yapmıştır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Aynı zamanda Aydın Doğan'ın bacanağı olan eski bakanlardan Namık Kemal Zeybek'in kızı, Kanal D spikerlerinden Şule Zeybek ile evli iken 2010 yılında boşanmıştır.

Meslek yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulut, Kanal 6, Kanal E, CNN Türk'te ekonomi yorumculuğu ve Radikal, Vatan ve Referans gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Parametre ve Finans Analiz programlarının yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptı. Doğuş Üniversitesi'nde bir dönem öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

Son olarak 2010'da getirildiği Habertürk TV Genel Yayın Yönetmenliği görevine, 3 Ocak 2012 tarihinde Ciner Medya Grubu tarafından son verildi. Bununla birlikte Gazete Habertürk'teki köşesinden yayınladığı yazıları da sona ermiş oldu. Bir süre sonra Star Medya Grubu ile anlaştı ve 24 kanalının genel yayın yönetmenliğine getirildi. Ayrıca Star gazetesinde yazmaya başladı. 2009'da Habertürk TV'de başlattığı Sansürsüz adlı tartışma programını, 24 TV'de sundu. 2013 yılının Temmuz ayında Başbakanlık başdanışmanı olarak atandı. 30 Ağustos 2014'te ise yeni bir kararname ile cumhurbaşkanlığı ekonomiden sorumlu başdanışmanlığına atandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]