Yevgeny Khaldey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Reichstag üstünde dalgalanan Sovyet bayrağı, Yevgeny Khaldei

Yevgeny Khaldei, II. Dünya Savaşı sırasında, 1945 yılında Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyasına karşı zaferinin tescili anlamına gelen Sovyet bayrağını başkent Berlin'de Reichstag'ın tepesine diken Abdulkhakim Ismailov isimli Sovyet askerinin fotoğrafını çeken Kızıl Ordu fotoğrafçısıdır.

Khaldei Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Yuzovka'da (şimdi Donetsk, Ukrayna) doğdu. Çocukluğundan beri fotoğrafçılık ona saplantı oldu. Kendisi bir fotoğrafçı olarak on dokuz yaşındayken Sovyet basın ajansı TASS ile çalışmaya başladı.

Khaldei tarihte birçok önemli anları da tanık oldu ve özellikle İkinci Dünya Savaşı ve Nürnberg Duruşmaları sırasında çektiği fotoğraflarıyla ünlüdür. Khaldei 1949 yılına kadar TASS ile çalıştı. Sovyet devlet tarafından artan anti-semitizm yüzünden kovuldu. Önümüzdeki on yıl için gündelik yaşam sahneleri odaklanan özel bir serbest fotoğrafçı olarak çalıştı. 1970 yılında emekli olmak zorunda kalana kadar Pravda gazetesinde çalıştı.

Khaldei'in en ünlü fotoğrafı II. Dünya Savaşı sonunda Alman Reichstag üzerinde Sovyet bayrağı kaldıran Sovyet Kızıl Ordu askerinin fotoğrafı olmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]