Yevgeniy Haldey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yevgeny Khaldey
Евгений Халдей, почтовая марка.jpg
Doğum 23 Mart (E.U. 10 Mart) 1917
Yuzovka (günümüzde Donetsk, Ukrayna), Rus İmparatorluğu
Ölüm 06 Ekim 1997 (80 yaşında)
Moskova, Rusya
Meslek Fotoğraf gazeteciliği
Çocuk(lar) Anna Khaldey, Leonid Khaldey


Reichstag üstünde dalgalanan Sovyet bayrağı, Yevgeny Khaldei tarafından çekilmiş fotoğrafın pulu

Yevgeny Khaldei, II. Dünya Savaşı sırasında, 1945 yılında Sovyetler Birliği'nin Almanya'ya karşı zaferinin tescili anlamına gelen Sovyet bayrağını başkent Berlin'de Reichstag'ın tepesine diken Abdülhakim İsmailov isimli Sovyet askerinin fotoğrafını çeken Kızıl Ordu fotoğrafçısıdır.

Khaldei Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Yuzovka'da (şimdi Donetsk, Ukrayna) doğdu. Çocukluğundan beri fotoğrafçılık ona saplantı oldu. Kendisi bir fotoğrafçı olarak on dokuz yaşındayken Sovyet basın ajansı TASS ile çalışmaya başladı.

Khaldei tarihte birçok önemli anlara da tanık oldu ve özellikle İkinci Dünya Savaşı ve Nürnberg Duruşmaları sırasında çektiği fotoğraflarıyla ünlüdür. Khaldei 1949 yılına kadar TASS ile çalıştı. Sovyet devleti tarafından artan antisemitizm yüzünden kovuldu. Önündeki on yıl içinde günlük yaşam sahnelerine odaklanan özel bir serbest fotoğrafçı olarak çalıştı. 1970 yılında emekli olmak zorunda kalana kadar Pravda gazetesinde çalıştı.

Khaldei'in en ünlü fotoğrafı II. Dünya Savaşı sonunda Reichstag'ın üzerine Sovyet bayrağı diken Sovyet Kızıl Ordusu askerinin fotoğrafı olmuştur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]