Yetişkinler Günü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
   Yetişkinler Günü
成人の日
Harajuku'daki genç bayanlar
ÜlkeJaponya
TürüUlusal
ÖnemiYıl içinde olgunluk çağına
(20) ulaşmış kişileri tebrik
edilmesi, cesaretlendirilmesi ve
yetişkinliklerinin kutlanması
BaşlamaOcak ayının ikinci pazartesi günü

Yetişkinler Günü (Japonca成人の日 Seijin no Hi), Japonya'da olgunluk çağına ulaşanların yetişkinliklerinin kutlandığı bir tatil günüdür. Geçen yılın 2 Nisan'ından cari yılın 1 Nisan'ına kadar olgunluğa ulaşan veya ulaşacak olan herkesin tebrik edildiği, cesaretlendirildikleri ve yetişkin olduklarını fark etmelerini sağlamak amacıyla düzenlenmektedir. Festivaller arasında yerel ve prefektörlük bürolarında düzenlenen yetişkinlik törenlerinin (成人式, seijin-shiki) yanı sıra aile ve arkadaşlar arasında parti sonrası partiler yer almaktadır.

Japonya'da yaş törenleri, genç bir prensin yetişkinliğe geçişini işaretlemek için yeni elbiseler ve saç modeli taktığı MS 714 yılından bu yana kutlanmaktadır.[1] Tatil ilk olarak 1948 yılında kurulmuş olup başlangıçta 15 Ocak'ta düzenlenirken[2] 2000 yılında Mutlu Pazartesi Sistemi'ne göre Ocak ayının ikinci pazartesi günü olarak değiştirildi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Allen, David; Sumida, Chiyomi (9 Ocak 2004). "Coming of Age Day, a big event for Japanese youths, is steeped in tradition". Stars and Stripes. 16 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2020. 
  2. ^ Araiso, Yoshiyuki (1988). Currents: 100 essential expressions for understanding changing Japan. Japan Echo Inc. in cooperation with the Foreign Press Center. s. 150. ISBN 978-4-915226-03-8.