Yerel Ağın Paylaşıma Açılması (YAPA)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Yerel Ağın Paylaşıma Açılması (YAPA) ( İngilizcesi:Local loop unbundling (LLU or LLUB) ) serbest telekomünikasyon işletmecilerin telefon santralinden müşteri lokasyonun arasındaki mevcut bağlantıyı kullanmayı sağlayan mevzuattır. Santral ile evler veya işyerlerin arasındaki fiziksel kablo bağlantılarına "yerel ağ" deniyor. Tarihsel nedenlerle her eve ulaşan mevcut kablolar yerleşik işletmecinin sahipliğinde oluyor (Fransa'da France Telecom, İngiltere British Telecom, v.s.). Rekabet edilebilecek bir ortam sağlanmak için, yerleşik işletmeci dışındaki diğer tüm işletmecilere bu yerel ağın kullanımına açılıyor.

Genel Bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşik işletmeciler genellikle YAPA uygulamalara karşı çıkıyorlar. Pazara giren işletmeciler ise YAPA rekabet sağlamak için elzem olduğunu savunurlar.

Çoğu gelişmiş ülkelerde YAPA uygulamalar oluşturuldu, örneğin ABD, tüm AB ülkelerinde, ve Avustraliya.

Dünya'da YAPA[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Birliği[değiştir | kaynağı değiştir]

YAPA mevzuatın olması ve uygulanması, Avrupa Birliğinin üyeliğinin şart bir kriteri dir, telekomünikasyon sektöründe rekabet mevzuatların çerçevesinde.

Fransa[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransa'da Eylül 2009'da 7.500.000 abone YAPA kapsamında hizmet almaktaydı [1].

İngiltere[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiltere'de Haziran 2006'da, 500.000 abone YAPA kapsamında hizmet almaktaydı, ve bu rakam her hafta 20.000 artmaktaydı. [2] Ocak 2016'da bu sayı 9.800.000'a ulaşmıştı[3].

Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de, Aralık 2011'de YAPA tam erişim abone sayısı sadece 992 olarak gerçekleşirken[4], bu sayı yıllık %41 büyüme ile Mart 2016'da 4.524'ya ulaşmıştı[5].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]