Yenisey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
16.21, 16 Ekim 2016 tarihinde Mskyrider (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17709501 numaralı sürüm (Vikipedi:İş birliği projesi/2016/41. hafta)
Yenisey Irmağı
Yenisey from the Railway Bridge.JPG
Havza ülkeleri Arktik Okyanusu,
Kaynak Moğolistan
Uzunluk 5,539 km
Havza alanı 2.580.000 km²
Debi 19,600 m³/s

Yenisey Irmağı (Tuvaca: Ulug-hem, Ulu akarsu),(Rusça: Енисей) Arktik Okyanusu'na boşalan en büyük nehir sistemidir. Angora ve Selenga kolları ile birlikte dünyanın en uzun beşinci akarsuyu olma özelliğini taşır. Moğolistan'ın dağlarından doğarak, Sibirya'nın çok büyük bir alanını sulayarak Kuzey buz denizi tarafındaki Kara Denizi'ne sularını boşaltır. Nehir Türkler açısından tarihî önem de teşkil eder, birçok Türk ve Moğol devleti bu nehrin kenarlarında kurulmuştur. Türk soylu Tuva Cumhuriyetinin başkenti Kızıl şehri Yenisey akarsuyu kenarında kuruludur.

TuvaCumhuriyetinde Kızıl şehrinde iki kolun Yenisey Irmağını oluşturması
Yenisey akarsuyunun havzası ve Baykal gölü
Krasnoyarsk'ta Yenisey üzerinde bir köprü

Anlamı

Yenisey kelimesi sözkökü olarak Türkçedir. Yenisey kelimesi Eski Kırgız Türkçesinde Enesay ( "Ene-Say" ) şeklindedir. "ene", ana, anne, esas, temel manasına gelirken "say" ise nehir yatağı, vadi manalarına gelmektedir. Tuva Türkleri ise Yenisey akarsuyuna Büyük Akarsu anlamında Ulug-hem demektedirler. Orhun Yazıtlarından Bilge Kağan Yazıtında Yenisey akarsuyu veya onun kollarından birinin adı Kem (𐰚𐰢) akarsuyu olarak geçmektedir.

Literatürde geçtiği yerler

Türk Dünyasının en ünlü yazarı Cengiz Aytmatovun eserlerinde Yenisey sıkça geçer. Beyaz Gemi adlı romanında bilhassa Yenisey dolayındaki Eski Türk kabilelerinden bahseder[1].

Ulaşım

Yenisey akarsuyu üzerinde gemiler yolcu taşımaktadırlar. Tuva Cumhuriyetinde başkent Kızıl şehrinden tabiat turizmi için Toju'ya Yenisey akarsuyu üzerinden gemilerle gidilmektedir.

Ayrıca bakınız

Yenisey havzası foto-galeri

Dipnotlar

  1. ^ Aytmatov'un eserlerinde Yenisey ırmağı http://www.mescere.net/kitaplik/1/BGe_4.htm

Dış bağlantılar