Yeniboyundurcak, Hanönü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yeniboyundurcak
—  Köy  —
Kastamonu
Kastamonu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Hanönü
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 130
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu
Posta kodu 37420
İnternet sitesi: [2]

Yeniboyundurcak, Kastamonu ilinin Hanönü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ile ilgili net bilgi ve tarihçesi resmi olarak belli değildir. Fakat halen yaşayan yaşlı köylülere sorulduğunda •"boyunduruk" isminden aldığı bilgisi verilmektedir. Boyunduruk çiftçilerin hayvanlarla çift sürerken ya da arabayla koşarken kullanılırmış. Fakat zamanla boyunduruğun yenisi yapılarak "Yeniboyundurcak" halini aldığı belirtilmektedir. Farklı söylenimlere göre de köydeki misafirhane evlerinde Cuma günlerinde ya da bayramlarda toplanırlar ve yaylalarda keşkek yemegi eşliğinde kuzu çevirme sonra köylüler arasında güreş oyunu yapılırmış. Yigitler meydana çıkıp güreşir, hasmının boynunun altına boyundurcagı dolamaya çalışırmış ve köylüler arasındaki boyundurcak telaffuzu bu şekilde ağızlarda kaldığı söylenir.

Yeniboyundurcak tek boylu bir köy değildir, aksine parça parça ahşap yapı oba şeklindedir. Yeniboyundurcak köyüne bağlı toplam 6 mahalle köyü bulunmaktadır. İmamoğlu, Top Mahalle, Düvenci, Karaali, Sepetçi, Hasan köyü vardır. En eskisi İmamoğullarıdır.

Soğuk savaş zamanlarında Tapınakçılar ve Haçlılar tarafından birçok evler yakılarak Kastamonu, Taşköprü, Hanönü gibi merkezi yerlerden göç etmelerine, dağlara-tepelere köy kurmalarına sebep olmuştur. Yeniboyundurcak köyü bu şekilde oluşmuştur. Çok eskiye göz atarsak köyde M.Ö. dayanan kalıntılar bulunmaktadır. Kazı ve Maden calışmalarında Bizans ve Romalılara ait define kalıntılarına ulaşılmıştır. Romalılar devrinde Taşköprü’nün (Pophlagonia) eyalet merkezi olduğu zamanlar Bizans devrinde ve özellikle imparatorluk hanedanlarından olan Komnenler soyunun memleketi haline gelmiştir.1105 yılından bu yana Selcuklu ve Osmanlı Devletleri tarafından 1922 yılına kadar Bolu eyaletine bağlı olarak yaşamışlardır. Eski tarih bilimcilerine göre İmamoğulları babadan oğula geçen imam oldukları için Osmanlı hanedanları onlara Özel Toplu Mezarlık yaptırmıştır. Mezarlıkların geçmişi ile bilinirki İmamoğulları, Osmanlı Devletine birçok kez Şeyh'ül-islam yöneticileri yetiştirmiştir. Fakat 1922 senesinden önceki insanların Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşlarına katılımlarından dolayı sağkalanlar BüyükŞehirlere yerleşmiş bu sebeple tam net bilgiye ulaşılamamıştır. Soyları ve Gelenek-görenekleri Anadolu Oğuzlarına dayanır. İslamiyete değer verir eski yapılara saygı duyarlar.Dini Müslüman Hanefi-Sunnidir.Tamamı Osmanlı ve Türkmen soyundandır. Alevi, Kurd-i, Laz, Arap, Gürcü, Ermeni ve diğer etnik kökenler bulunmamaktadır. Konuşmaları Batı Anadolu Türkçesidir ve başka dil bilmezler.[kaynak belirtilmeli]


•"Boyunduruk=1-Çift süren veya arabaya koşulan hayvanların birlikte yürümelerini sağlamak için boyunlarına geçirilen bir tür ağaç çember. Mengenenin üst yanındaki kemer biçimli bölüm. 2-Güreşte hasmın başını koltuk altına alıp boynuna kol dolama oyunu.

.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 86 km, Hanönü ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi iki çeşit iklim hüküm sürer. Kuzeyinde Karadeniz iklimi güneyinde ise İç Anadolu'nun kara iklimi görülür.Senede 20 gün kar yağar, 40 gün toprak karla örtülüdür. Sıcaklık -26,9° ile +38,7°C arasında seyreder. Senelik yağış miktarı bölgelere göre 450 mm ile 1215 mm arasında değişir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2015 141
2010 86
2007 110
2000 130
1997 122

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılığa ve ormancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var ve evlere verilmektedir ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilizedir, Taşlı Asfalt yapılmıştır. Köyde elektrik ve sabit telefon+internet vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]