Yeni Zelanda arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yeni Zelanda arması
Yeni Zelanda arması
Ayrıntılar
KullananYeni Zelanda
Kabul tarihi1956

Yeni Zelanda arması (İngilizceCoat of arms of New Zealand; MaoriceTe Tohu Pakanga o Aotearoa[1]), Yeni Zelanda'nın ulusal resmî armasıdır.

İlk arma, 26 Ağustos 1911'de Kral V. George'un emriyle verildi ve mevcut sürümü 1956'da Kraliçe II. Elizabeth tarafından verildi.[2] Armanın kullanımı Yeni Zelanda hükûmeti ile sınırlı olsa da, sembol devlet nişanlarında geniş kullanım, polis üniformasında ve pasaport kapağında yer almaktadır.

Armanın tasarımı, bir tarafında Avrupalı bir kadın figürü ve diğer tarafında bir Maori rangatirası (şef) bulunan Yeni Zelanda'nın iki kültürlü bir ulus olarak tarihini yansıtıyor. Ortadaki kalkandaki semboller Yeni Zelanda'nın ticaretini, tarımını ve endüstrisini, taç ise Yeni Zelanda'nın anayasal monarşi statüsünü temsil etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Wilson, John (16 Eylül 2016). "Tuakiri o Aotearoa me te kāwanatanga - Te tuakiri o Aotearoa" (Maorice). Te Ara: The Encyclopedia of New Zealand. 6 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2023. 
  2. ^ "Coat of Arms" (İngilizce). Ministry for Culture and Heritage. 6 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]