Yeni Dergi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yeni Dergi
YeniDergiBaslik.jpg
Yeni Dergi'nin ilk sayısının (Ekim 1964) kapağındaki dergi başlığı
Editör Memet Fuat
Kategoriler Edebiyat ve sanat
Sıklık Aylık
İlk sayı Ekim 1964
Son sayı Mayıs 1975
Ülke Türkiye
Dil Türkçe

Yeni Dergi, İstanbul, Türkiye'de aylık olarak yayımlanan eski edebiyat ve sanat dergisidir. İlk sayısı Ekim 1964'te yayımlanmış, Mayıs 1975'te yayımlanan 128. sayısıyla yayın hayatı sonlanmıştır.[1]

Memet Fuat'ın çıkardığı derginin ilk sayısında başka dillerdeki sanat olaylarının, düşünce tartışmalarının Türkçeye aktarılacağı ve çeviriye ağırlık verileceği belirtilmişti. İlk dört yıl bu çerçevede kalarak Batı'daki yeni akımları tanıtan, çağdaş yazarlardan çeviriler yayımlayan Yeni Dergi, 1967'den sonra sayfalarının çoğunu Türk edebiyatına ayırdı. Şiir ve öykü gibi edebi çalışmaların yanı sıra edebiyat incelemeleri, sinema, tiyatro ve resim eleştirileri yayımladı. Dergi ayrıca; "Kafka", "Lorca", "Düşünce Özgürlüğü", "Yeni Roman", "Masal ve Edebiyat", "Nazım Hikmet'in Suçsuzluğu", "İntihar", "Marxçı Eleştiri", "Küba Edebiyatı" gibi özel sayılar da düzenledi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Depe, Deniz (2014). "Türkiye'nin ilk ve tek yazarlar kooperatifi YAZKO ve YAZKO Edebiyat Dergisi". Türklük Bilimi Araştırmaları, 36, s. 94.