Yenişerefiye, İznik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yenişerefiye
Ülke  Türkiye
İl Bursa
İlçe İznik
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 56
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16860

Yenişerefiye, Bursa ilinin İznik ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yenişerefiye, İznik'in güneydoğusunda yer alır. 93 Harbi sonucunda Bulgaristan'ın Varna il merkezine bağlı Türk Arnavutluğu Köyü'nden gelen Türkler tarafından kurulmuştur.

Halk, o dönemde görülen sıtma hastalığı nedeniyle bu hastalığın görülmediği yüksek yerleşim yerlerini tercih etmişler ve bugünkü Yenişerefiye'ye (Avdan Yaylası) yerleşmişlerdir.

Köy, ilk kurulduğunda 40 haneden oluşmaktaydı. Zamanla türlü sebeplerle köy küçülerek bugün 20 haneye kadar gerilemiştir. Mahalleye ilk gelen aileler başlıca; Pehlivanlar, Yusuflar, Berberler, Paşalar, Raşitler, Hocalar'dır. Mahallenin kurucusu olduğu kabul edilen Pehlivan İbrahim ve Kara Recep, köy camii avlusunda gömülüdür.

Köy adeta yeşillikler içerisine gömülmüş gibidir. Arazi tamamen çam, meşe, gürgen, ıhlamur, ardıç, kızılcık ağaçlarıyla örtülüdür. Mahalleye, her iki tarafı çam ağaçlarının yemyeşil görüntüsüyle devam eden kıvrımlı asfalt bir yoldan ulaşılır.

Gündüzleri, ova yerleşim yerlerine göre daha serin, geceleri ise üşütecek kadar serindir. Örtünmeden uyumak mümkün olmaz.

Halk, geçimini meyve ve sebze üretimi ile sağlamaktadır. En çok erik üretimi yapılmakta olup ardından kiraz, elma ,armut ve şeftali gelmektedir. Üretim büyük ölçüde organik usullerle yapılmaktadır. Özellikle eriği organik yemek isteyenler burayı tercih etmelidir.

Mahallenin yöresi, Kurtuluş Savaşı sırasında Avdan Cephesi olarak adlandırılmıştır. Savaştan kalma siperler o döneme şahitlik yapmaktadır. Mahallenin Harmanlar mevkiinde günün her saati esen rüzgarla serinlemek, nefis İznik ve İznik Gölü manzarasını seyretmek mümkündür. Ayrıca gün batımını seyretmeyi sevenler, bir de burayı denemeliler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa il merkezine 102 km, İznik ilçesine 17 km uzaklıktadır. Rakım : 580m

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010
2000 56
1997 64

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur taşımalı eğitimden yararlanılamamaktadır Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur ancak hafta 1 kez sağlık taraması için ilçe sağlık ocağından bir ekip gelmektedir. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.iznikyasam.com/