Yeniören, Ovacık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yeniören
Ülke Türkiye Türkiye
İl Karabük
İlçe Ovacık
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 750 m (2.460 ft)
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 52
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0370
Posta kodu 78300

Yeniören, Karabük ilinin Ovacık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı "ÖKÜZÖREN"dir. Mahalli kullanımda bugün bile bu isim geçerliliğini korumaktadır. Ovacık ve çevresindeki bazı yerleşim birimlerinin adları geçmiş ve bugün itibarıyla değişiklikler göstermektedir. Yörenin mahalli ağız özellikleri de resmi adlar ile kullanılan adlar arasında farklılıklar meydana gelmesine neden olabilmektedir. Köy 3 ana parça yerleşim biriminden oluşmaktadır. Köye adını veren Yeniören Merkez Mahallesi, İlyaslar Mahallesi ve Bakırcılar Mahallesi. Köyün doğu sınırında Değirmen Çayı kenarında yer alan Osmanköy yerleşim birimi de dahil edilirse köyaltı yerleşim ünitesi dörde çıkmaktadır. Ovacık ve çevresinde görülen ve 'Divan' adı verilen büyük köylerin tek başına oluşturduğu, küçük köylerden de birkaçının bir araya gelerek teşkil ettiği idari birim olarak ele alındığında, geçmiş dönemde Bakırcılar ve Yeniören Mahalleleri Kavaklar Divanına, İlyaslar Mahallesi ise Pelidviran(Pürçükören)Divanına bağlıdır. Ovacık ve çevresindeki diğer yerleşim alanlarında da görüldüğü haliyle, Yeniören Köyünün, gelenek, görenek ve yemek kültürü, özellikle son 50 yıllık yoğun göç süreci içinde eski özelliklerini yitirmiştir. Günümüzde hala canlılığını koruyabilen en önemli kültür ve gelenek, "ZİYRAT" adı verilen dini bayramların arefe günü yapılan toplantıdır. Günümüzde yapılan mahalli yemekler arasında ise buğday veya mısır keşkeği önemi korumaktadır. Yeniören Köyünün en karakteristik yemeği (Ovacık ve çevresi için de geçerlidir)arpadan yapılan "GÖCE" adı verilen içine yoğurt katılarak yenilen çorbadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçenin kuzeyinde yer alır. Orta yükseklikteki Dorukerenler ve Ekmekerenleri yükseltilerinin bölündüğü vadi içindeki Bakırcılar, İlsyaslar, Osmanağa ve Yenirören Mahallelerinden oluşur. Karabük iline 53 km, Ovacık ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 76
1997 57

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "YENİÖREN KÖYÜ". YerelNet.org.tr. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2015.