Yeniçeri (karakter)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yeniçeri
Yayım bilgileri
Yayımcı DC Comics
İlk görünüm Amerikan Adalet Ligi #4
(Ağustos 2000)
Yaratan Brian K. Vaughan, Steve Scott
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adı Selma Tolon
Uyruğu Ankara, Türkiye
Güçleri Sihir, uçmak, insan üstü fiziksel güç

Yeniçeri (İngilizce orijinal adı: Janissary) Türk kökenli, Amerikan Adalet Liginde yer almış "Selma Tolon" adlı kadın süper kahraman. Asıl mesleğı doktorluk olan Yeniçeri'nin, başlıca silahları Merlin'in Sonsuzluk Kitabı (the Book of Eternity) ve Kanuni Sultan Süleyman'a ait bir pala (scimitar) 'dır. Kırmızı ve beyaz ay-yıldızlı bir kostümü vardır. Yüzünü peçe ile gizler.

Kişisel Özellikleri
Boyu 5' 6
Kilosu 115-131 lbs
Saç rengi Siyah
Göz rengi Badem ya da siyah
Medeni hali Bekar

Amerika'da Stanford Üniversitesinde tıp eğitimini tamamlayan Selma, ülkesi Türkiye'ye dönerek Kızılay'da doktor olarak hizmet eder. Türkiye'de 1999 yılında gerçekleşen bir deprem sonucu afet bölgesine yardım için gittiğinde Kanuni'nin Etrigan adlı iblis tarafından yenilmesinden sonra Merlin tarafından saklanan sihirli eşyaları bulur ve bu şekilde güçlerine kavuşur.

Yeniçeri, Anka Kazım isimli generalin bu Etrigan isimli iblisle iş birliği yapması sonucu Amerikan Adalet Ligi kahramanlarıyla, onu durdurmaya çalışır. Kazanılan zafer sonrasında ise yapılan bu lige katılma teklifini nazikçe red ederek, ülkesinde hizmet etmek istediği söyler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]