Yener Yılmazoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Aşık Yener Yılmazoğlu
Doğum 1958
Çıldır
Meslek Sanatçı
Çocuk(lar) Ozan Yılmazoğlu - Ufuk Yılmazoğlu - Elif Yılmazoğlu

1958 yılında Ardahan'ın Çıldır ilçesinde dünyaya geldi. 7 çocuklu çiftci bir ailenin 4. çocuğu olan Yılmazoğlu ilk, orta ve lise tahsilini Çıldır'da tamamladı. Ortaokul öğrencisi iken şiirle tanışan Yener Yılmazoğlu liseyi bitirdikten sonra Kars'a yolu düşer hayatının akışı da burada değişir.

Kars'ta halk aşıklarının uğrak yeri olan birçok halk aşığının ocağı olan Murat Çobanoğlu'ndan sazı öğrenerek çıraklığını yaptı. Kısa sürede bütün bölgede tanınan ve girdiği birçok yarışmada derece alan Yılmazoğlu daha sonra soluğu İstanbul da alır, Yılmazoğlu bir anda Anadolu dan göç eden gurbetçilerin aranan ozanı olmuştur.

Piyasada 13 tane Albümü bulunmaktadır.Son Kızım adlı albümü çok büyük ilgi gördü.Albümlerinin yanı sıra Ozanlıktan beyazperdeye geçen Yılmazoğlu doksanlı yıllarda Anadolu kültürünü ve ozanlık geleneğini beyazperdeye yansıttı.Kars ve Ardahan da; Bitmeyen Kin, Güneşe Merdiven,Viran Yaylalar,Hüseyin ile Senem,Çileli Aşık filmlerinde başrol oynadı ve bunun yanı sıra senaryosunu kendi yazdığı Ozan filminde Anadolu ozanlarının yaşantısını en güzel şekilde yansıttı.

Denizin Rengi Adlı Dizidede 13 bölüm oynayan Yılmazoğlu, En son "Alınteri" ve "Aşıklar Bir Kere Sever" adlı sinema filmleri ile en yakın zamanda severleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Şu ana kadar ozanlık geleneğinde gelmiş geçmiş ozanlarımızdan farklı olarak ilk defa makamları bozmadan alt yapılı kaset yaptı. Kliplerinin yönetmenliğini de kendisi yaparak bu alandaki başarısını gösterdi.

Yaklaşık 8 senedir Meltem TV'de SARI TEL adlı programı yapıyor.Bunun yanı sıra Mesaj TV'de canlı olarak her Çarşamba KERVAN adlı programın yapımcılığını ve sunuculuğunu yapıyor.

Yener Yılmazoğlu 2008 de vatan tv kanalını satın almıştır. Şu an her cuma vatan tv,her cumartesi meltem tv,her pazar ise kanal34 ekranlarında sizlerle